درباره اسلواک

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. تحصیل در اسلواک
  4. chevron_right
  5. درباره اسلواک

بانک اطلاعات اسلواک

درباره اسلواک 

شهرت این کشور کوچک در اروپای مرکزی با جمعیت ۵ میلیون نفری بعنوان یک مرکزتفریحی است. با توجه به چند تا از تماشائی ترین چشم اندازها در اروپا، شهرها و شهرک های تاریخی، قصرهای افسانه ای و خانه های اربابی، کوه های بزرگ، دشت ها و رودخانه ها، غارهای زیبا، پاتوق های چشمه های آب معدنی با فرصت های تفریحی فوق العاده و مردم خوش برخورد و روشنفکر، مسافرت به اسلواک برای هر ذوق و سلیقه ای مناسب است.

اسلواک از ماه می سال ۲۰۰۴ یکی از اعضای دائم اتحادیه اروپا است.(بدین ترتیب شرکت اسلواک می تواند در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا شعبه یا مغازه ویا تجارت خود را فعال کند)

طبق قرار داد امضا شده بین کشورهای عضو پیمان شینگن کشور اسلواکی از اول سال ۲۰۰۷ عضو این پیمان خواهد بود و بدین ترتیب کسانی که اقامت و یا ویزای اسلواک دارند آزادانه میتوانند بدون ویزای اضافی در سایر کشورهای شینگن رفت و آمد کنند.

توجه داشته باشید در اسلواکی خارجیان در رابطه با خرید املاک بدون هیچ محدودیتی امکان خرید و تملک املاک بنام خود را دارند

کشور اسلواکی در یک نگاه

نام رسمی: جمهوری اسلواک

حکومت: جمهوری

جمعیت:۵,۳۸۴,۸۲۲   (دسامبر ۲۰۰۴)

مساحت: ۴۹,۳۰۵ کیلومتر مربع

پایتخت: براتیسلاو

واحد پول: کرونا اسلواک

سال مالی: اول ژانویه – سی و یکم دسامبر

زبان: اسلواک

مذهب: بیشترین گروه مذهبی شامل کاتولیک های رومی می باشد اما با این وجود گروههای پروتستان، کاتولیک های یونانی، ارتودکس، یهود و دیگر مذاهب نیز وجو دارند

اسلواک SLOVAKIA (SK)
نام رسمی: جمهوری اسلواک
پایتخت: براتیسلاوا
تاریخ استقلال: ۱۹۹۱/۱/۱، از چکسلواکی
مساحت: ۴۹،۰۳۶ کیلومتر مربع (صد و بیست و هفتمین کشور جهان)
نژاد : اسلواک ۸۵/۸%، مجار ۹/۷%، کولی ۱/۷%، چک ۰/۸%، بقیه ۲%
دین : کاتولیک ۶۸/۹%، پروتستان ۹/۲%، کاتولیک یونانی ۴/۱%، بقیه ۱۷/۸%
زبان: اسلواکایی (زبان رسمی)
واحد پول: کرون اسلواک= ۱۰۰ هالر، یک کرون= ۲۷۲ ریال
شهرهای مهم : کوشیتسه، نیترا، ژیلینا

 

صادرات به جمهوری اسلواک

جمهوری اسلواک یکی از اعضا سازمان تجارت جهانی (WTO ) است و علائم اختصاری تعرفه گمرکی بروکسل را بکار می بندد.

هیچگونه عوارض گمركی‌ برای کالاهایی که منشاء آنها در کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد، وجود ندارد.

عوارض گمركی‌ برای کالاهای کشورهای عضو انجمن تجارت آزاد اروپا EFTA) ) یا انجمن تجارت آزاد اروپای مرکزی ( (CEFTA تخفیف دارد.

توجه داشته باشید در اسلواکی خارجیان در رابطه با خرید املاک بدون هیچ محدودیتی امکان خرید و تملک املاک بنام خود را دارند و با توجه به افزایش قیمت و نرخ رشد املاک خرید ملک و زمین یکی از بهترین امکانات سرمایه گذاری می باشد.

توسعه سیاسی اسلواک

در سال ۱۹۱۸ اسلواک بعنوان بخشی از چکسلواکی مستقل تاسیس شد و این به معنی یک تفکیک قطعی بود. سپس کشور مجاری ها تا نوامبر  ۱۹۸۹ یعنی دوره توسعه پیچیده ادامه داشت.

این موضوع با اولین موج بزرگ مهاجرت در پایان قرن نوزدهم شروع شد (امروزه بیش از ۲٫۵ میلیون اسلواک در جهان وجود دارد که اکثر آنها (حدود ۱٫۹ میلیون) در آمریکا هستند)  و تا وجود ایالت اسلواک جنجال برانگیز (۱۹۴۵-۱۹۳۹)، زندگی و کار اولین رئیس جمهور اسلواک بنام “ژوزف تیسو” (۱۸۸۷-۱۹۴۷ تا هنگامیکه به مرگ محکوم شد)، شورش ملی اسلواک(۱۹۴۴) تا شروع رژیم کمونیست(۱۹۴۸) که نوامبر ۱۹۸۹ پایان یافت.

در پی تاثیر فروپاشی رژیم های کمونیسم در اروپای شرقی در سال ۱۹۸۹ رژیم دیکتاتوری در چکسلوواکی نیز فروپاشید. در همین زمان ایجاد دولت دموکراتیک علاوه بر جستجوی راههای تقسیم مسالمت آمیز این اتحادیه به دو جمهوری مستقل شروع  شد. این بنیاد برای اساس یک جمهوری اسلواک مستقل به اعلامیه دولت مستقل توسط پارلمان ملی اسلواک در ۱۷ جولای ۱۹۹۲ تن در داد و تصویب ثانویه قانون اساسی جمهوری اسلواک را در اول سپتامبر ۱۹۹۲ انجام داد. جمهوری اسلواکی در اول ژانویه ۱۹۹۳ پایه گذاری شد.

 گرایش سیاست خارجی اسلواک

قبل از پیوستن به اتحادیه اروپا، تصمیم گیرنده های اصلی سیاست خارجی اسلواک در تکمیل فرآیند مشارکت با اتحادیه اروپا و ناتو (NATO ) موفق بودند. اسلواک در مارس ۲۰۰۴ به ناتو و در می ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه اروپا در آمد. اساسا”عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو رابطه اسلواک را با محیط خارجی تغییر داد. سیاست خارجی و امنیتی جمهوری اسلواک همانند سیاست خارجی و امنیتی یک کشور عضو اتحادیه اروپا و ناتو شده است که بر روابط دوجانبه جمهوری اسلواک اثر می گذارد.

 ویژگی های اقتصاد کلان جمهوری اسلواک

بیش از دوازده سال، اقتصاد اسلواک بصورت مستقل اداره شده است و با این روند اجرا تاکنون دچار بحران اقتصادی نشده است. علاوه بر این اسلواکی در زمینه تبدیل یک اقتصاد برنامه ریزی شده به گرایش بازاری نیز موفق بود. ورود اسلواک به اتحادیه اروپا شاید بعنوان تایید این مطلب تفسیر شود که اقتصاد اسلواکی بطور موفقیت آمیزی قسمت عمده بحرانی تغییرات لازم را جهت پذیرفته شدن به عنوان یک شریک برابر در کنار کشورهای پیشرفته دیده شود را قبول کرده است. هرچند فرآیند تبدیل اقتصاد اسلواک هنوز تکمیل نشده است.در ده سال اخیر، رشد اقتصاد اسلواک یکی از سریع ترین رشدهای اقتصادی در کشورهای اروپای شرقی و مرکزی بوده است.

تولید ناخالص داخلی GDP

سال ۱۹۹۳ نه تنها اولین سالی بود که اقتصاد اسلواک بر عهده خودش بود بلکه آخرین سال رکود اقتصادی که از سال ۱۹۹۱ شروع شده بود نیز بوده است. بعد از کاهش تولید ناخالص داخلی در سالهای ۱۹۹۱ و ۱۹۹۲ (به ترتیب ۱۴٫۶% و ۶٫۵%)، در سال ۱۹۹۳ تولید ناخالص داخلی ۳٫۷% کاهش یافت. این بدین معنی است که حجم تولید ناخالص داخلی در سال ۱۹۹۳ تنها ۷۶٫۹ درصد مقدار مشابه آن در سال ۱۹۹۰ را نشان می دهد. در طول سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ کاهش تولید ناخالص داخلی با تنزل تقاضای داخلی توسط تمامی موسسان اصلی اش ارائه می شد، رابطه مستقیم داشت. بطور نسبی، قویترین تاثیر با تنزل مصرف نهائی خانگی و رشد فاحش سرمایه ثابت بوجود آمده است.

به تدریج، تاثیر تدابیر بازدارنده از بین رفت و رشد متعاقب تقاضاهای داخلی، پویائی تولید ناخالص داخلی را تسریع کرد. در طی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ میانگین نرخ رشد سالانه ۳٫۷ درصد بود. در سال ۲۰۰۴ تولید ناخالص داخلی اسلواک حدود ۴۱٫۱ میلیارد دلار با نرخ رشد ۵٫۵ درصد و تولید ناخالص داخلی سرانه ۷٫۵۴۸ درصد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × چهار =

فهرست