درباره مالزی

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. تحصیل در مالزی
 4. chevron_right
 5. درباره مالزی

درباره کشور مالزی

وضعیت جغرافیایی مالزی

كشور زیبا و پوشیده از جنگل در جنوب شرق آسیا در مدار ۱۱۲ درجه شرقی و ۲ درجه شمالی میباشد این كشور به لحاظ موقعیت جغرافیایی ویژه استوایی(نزدیك به مدار صفر درجه ) دارای آب وهوای گرم وشرجی در تمام طول سال میباشد ،ودمای هوا بین۳۲ تا ۳۶ درجه سانتیگراد است.

از شمال با كشور تا یلند ،از جنوب با كشور سنگاپور و از سمت جنوب شرقی با اندونزی و بروئنی هم مرز میباشد.

حمل و نقل مالزی

حمل و نقل مالزی

حمل و نقل مالزی ، تحصیل در مالزی

فرودگاه کوالالامپور مالزی

فرودگاه اصلی ورودی مالزی فرودگاه بین المللی کوالالامپور (KLIA) در سپانگ است که تقریباً در ۵۰ کیلومتری شهر کوالالامپور واقع شده است و حدود یک ساعت تا شهر کوالالامپر فاصله دارد. سایر فرودگاههای بین المللی که به عنوان نقطه ورودی فعالیت می نمایند عبارتند از پنانگ کوچینگ کوتاکینابالو و لانگ کاوای می باشند.

این فرودگاه دارای ۵ طبقه است و در هنگامی که از ایران به فرودگاه مالزی وارد می شوید فرودگاه بسیار مجهزی را با دو بخش مجزا مشاهده می کنید که برای عزیمت از سالن یک به سالن خروجی و بخش کنترل ویزا باید به ترن های اتوماتیک بدون راننده سوار شوید و در پس از طی مسافتی حدود یک کیلومتر به سالن ترانزیت بعدی و محل کنترل ویزا خواهید رسید.

پس از گذر از بخش کنترل ویزا به سالن گمرک خواهید رسید که می توانید بار خود را از روی ریل دریافت و با چرخ دستی از سالن گمرک خارج شوید.

در قسمت چپ سالن فرودگاه صرافی برای تبدیل ارز وجود دارد که می توانید ارز همراه خود را تبدیل نمایید که البته توصیه می شود بیش از ۱۰۰ دلار تبدیل نفرمایید زیرا قیمت تبدیل پایین است.

و همینطور در قسمت چپ سالن خروجی فرودگاه رستوران کی اف سی و سوپر مارکت موجود است و در قسمت راست سالن یک گیشه جهت فروش سیم کارت موبایل هات لاین وجود دارد که با ۱۰ رینگت می توانید یک سیم کارت با ۴ رینگت شارژ دریافت فرمایید.

همچنین در قسمت راست سالن فرودگاه یک رستوران و اسباب بازی فروشی و یک سالن جهت فروش بلیط خطوط هوایی داخلی مالزی وجود دارد که اگر قصد عزیمت به شهر دیگری مانند جوهور را دارید براحتی می توانید بلیط هوایی با حدود ۱۰۰-۵۰ دلار خریداری کنید و به آنجا عازم شوید.

درون فرودگاه کوالالامپور ترن مخصوص قرار دارد كه با ۴۵ رينگت شما را به مركز شهرمى برد. البته تاكسى بهترين راه براى رسيدن به مقصد مى‏باشد كه با ۸۰ رينگت شما را به پايتخت و با ۵۰ رينگت شما را به شهر سان وى (sunway) مى رساند.

شبکه خطوط هوایی مالزی

دروازه اصلی ورود به مالزی از طریق فرودگاه بین المللی کوالالامپور (KLIA) در منطقه سپانگ است که حدوداً در ۵۰ کیلومتری شهر کوالالامپور واقع شده است. سایر فرودگاههای بین المللی که به عنوان نقطه ورودی کشور مالزی فعالیت می نمایند عبارتند از: پنانگ، کوچینگ، کوتاکینابالو و لانگ کاوای.

دفاتر هواپیمایی های خارجی در مالزی

ایران ایر، امارات، اتحاد، قطر ایرویز، مالزي ایرلاین، ایر ایشیاو سایر خطوط هوایی

 • Iran Air: 03- 21610411
 • Etihad : 03 – ۲۶۸۷۲۲۲۲
 • Malaysian Airlines: 1300 883 000
 • Air Asia: 03- 87754000
 • Qatar Airways: 03- 214118181
 • Emirates: 03 – ۲۰۵۸۵۸۸۸
 • Gulf Air: 03 – ۲۱۴۱۲۶۷۶
 • Singapore: 03- 26923122
 • Kuwait Airways: 03-20316033
 • Mas Kargo: 03-8777 1717

 دفتر ایران ایر در مالزی

دفتر هواپیمایی ایران ایر در شهر کوالالامپور در نزدیکی برجهای دوقلو پتروناس و در زیر ساختمان وایا پارک و در نزدیکی ساختمان مرکزی بانک استرالیا و مالزی واقع شده که امور مربوط به پروازهای آن در این دفتر صورت می گیرد. جهت تماس با این دفتر :

Address : B-O-12, Block B’ no  ۱۲, Meganave 2,

Jalan Yap Kwan Seng, 50450,Kuala Lumpur

Tel: +603-21611351

 

اجاره خودرو در مالزی

اجاره خودرو در بین دانشجویان وفور دیده می شود که اجاره خودروهای مختلف با نحوه زمان بندی متفاوت امکان پذیر است و شما برای رانندگی درکشور مالزی ابتداعا نیاز به داشتن گواهینامه رانندگی مالزی دارید.

لیست قیمتهای اجاره اتومبیل

نوع اتومبیل هر ساعت نصف روز یک روز یک ماه
Kancil ۵ ۴۵ ۶۵ ۷۵۰
Kelisa ۶ ۵۰ ۷۵ ۱۰۰۰
Wira ۷ ۶۰ ۹۰ ۱۲۰۰
Saga ۷ ۵۵ ۸۰ ۹۰۰
Waja ۱۰ ۷۵ ۱۳۰ ۱۸۰۰
Gen 2 ۱۰ ۷۵ ۱۳۰ ۱۸۰۰
Kia Rio ۱۰ ۷۵ ۱۳۰ ۱۸۰۰
Kia Picanto ۷ ۶۰ ۹۵ ۱۳۰۰
Proton Savy ۷ ۶۰ ۹۰ ۱۳۰۰
Myvi ۸ ۶۵ ۱۰۰ ۱۶۰۰
Hyundai Gets ۱۰ ۷۵ ۱۳۰ ۱۹۰۰
Honda Civic ۲۰ ۱۷۰ ۲۶۰ ۴۰۰۰
Honda Stream ۱۵ ۱۲۰ ۱۸۰ ۲۹۰۰
Kia Naza Rai ۱۵ ۱۲۰ ۱۸۰ ۲۹۰۰
Kia Optima ۱۵ ۱۱۰ ۱۷۰ ۲۷۰۰
Proton Perdana ۱۵ ۱۱۰ ۱۷۰ ۲۷۰۰
Satria Neo ۱۰ ۷۵ ۱۳۰ ۱۸۰۰

 

سیستم حمل و نقل و رفت و آمد در مالزی

سیستم حمل و نقل در مالزی شامل: خطوط هوایی بین المللی و خطوط هوایی داخلی و راههای زمینی داخلی و ناوگان حمل نقل عمومی و پیشرفته ، تاکسی ، اتوبوس و قطارها و مترو و مونوریل می باشد. سیستم رانندگی در مالزی با فرمان راست و مانند انگلستان می باشد.

اتوبوس و تاكسى براى سفرهاى درون شهرى بهترين وسيله نقليه به حساب مى‏آيند. كه نرخ اتوبوس از ۸۰ سنت شروع مى‏شود و نسبت به مسافت پول بيشترى پرداخت مى‏شود و تاكسى ها همگی مجهز به سيستم کیلومترشمار هستند ولی معمولا از آن استفاده نمی کنند که در هنگام سوار شدن باید با راننده هزینه را مشخص کنید و یا از او بخواهید از کیلومتر شمار استفاده کند. براى سفرهاى بيرون شهرى معمولا از مترو و قطار استفاده می شود.

 شبکه حمل و نقل داخلی مالزی

هواپیمایی مالزی دارای یک شبکه داخلی گسترده با بیش از ۳۶ مقصد محلی را می باشد. منقطه بندرگاهی اصلی دریایی بندر کلانگ است که در ۵۰ کیلومتری کوالالامپور واقع شده است. مالزی از طریق راه آهن و جاده نیز از سنگاپور و تایلند قابل دسترسی است.

خدمات تاکسی تلفنی در شهر کوالالامپور کشور مالزی و حومه

در زیر فهرست تعدادی از خدمات تاکسی تلفنی در کوالالامپور و حومه ارائه می گردد:

Public Cab: 03 – ۶۲۵۰۲۰۲۰

Wira Cab: 03 – ۲۱۴۴۳۶۳۰

Tele Cab: 03- 40421019

Tele Taxi: 03- 92211019

Super Cab: 03 – ۲۰۹۵ ۳۳۹۹

Sunlight: 03- 90575757

Airport Limo: 03 – ۹۲۲۳۸۰۸۰

Outstation Taxi ( Puduraya ): 03- 20780213

 گواهینامه رانندگی در مالزی

رانندگی در مالزی بدون داشتن گواهینامه کار بسیار خطرناکی است واز طرفی گرفتن گواهینامه دراین کشور بسیار ساده است . فقط کافی است مدارک مورد نظر را به اداره  JPJ در  Kuala Lumpur برده و در عرض چند دقیقه گواهینامه رانندگی مالزیایی دریافت دارید.

مدارک لازم :

 1. اصل گواهینامه رانندگی ایران
 2. ترجمه انگلیسی برابر با اصل گواهینامه رانندگی ایران
 3. یک قطعه عکس ۴*۳
 4. فتوکپی صفحات آخرین ویزا که پیش از سه ماه اعتبار داشته باشد.
 5. ۳۰ رینگیت برای هرسال گواهینامه رانندگی و برای سه سال گواهینامه رانندگی شما باید ۹۰ رینگیت پرداخت کنید.

 

خودروسازی کشور مالزی

پرودوا کلیسا (Perodua Kelisa) خودرویی است که در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۷تولید شده‌است.این خودرو در کلاس خودرو شهری قرار گرفته، ‌است.

پرودوآ کنسیل (Perodua Kancil) خودرویی است که در سال‌های ۱۹۹۴–۲۰۰۹ توسط شرکت مالزیایی پرودوآ تولید شده‌است.

پرودوآ کناری (Perodua Kenari) خودرویی است که از سال ۲۰۰۰ تاکنون توسط شرکت مالزیایی پرودوآ تولید شده‌است.

پرودوآ آلزا (Perodua Alza) خودرویی است که از سال ۲۰۰۹ تا کنون توسط شرکت مالزیایی پرودوآ تولید شده‌است.

پرودوآ به معنی دومین تولیدکننده خصوصی محدود خودرو (به مالایی PERusahaan Otomobil KeDUA Sendirian Berhad) پس از پروتون دومین تولیدکننده بزرگ خودرو در مالزی است.
پروجه ویوا (Perodua Viva) خودرویی است که از سال ۲۰۰۷–کنون تولید شده‌است.

پروتون پوترا (Proton Putra) خودرویی است که در سال‌های ۱۹۹۵–۲۰۰۰تولید شده‌است.

پروتون پرسونا (Proton Persona) خودرویی است که در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰تولید شده‌است.

پروتون پردانا (Proton Perdana) خودرویی است که در سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۰تولید شده‌است.

پروتون ویرا (Proton Wira) خودرویی است که از سال ۱۹۹۳ تا کنون توسط شرکت مالزیایی پروتون تولید شده‌است. طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور جلو بوده وزن آن در حالت طبیعی ۹۸۰ کیلوگرم (۲٬۱۶۱ پوند) است. سیستم جعبه‌دندهٔ آن ۴ دنده به دو صورت خودکار و دستی است.

پروتون واجا (Proton Waja) خودرویی است که از سال ۲۰۰۰–کنون تولید شده‌است.

پروتون ساوی (Proton Savvy) خودرویی است که از سال ۲۰۰۵ تا کنون تولید شده‌است.

پروتون حماسه (Proton Saga) خودرویی است که از سال ۱۹۸۵–کنون تولید شده‌است. طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور جلو بوده ‌است.

پروتون جورا (Proton Juara) خودرویی است که در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳تولید شده‌است.

پروتون جن-۲ (Proton Gen-2) خودرویی است که از سال ۲۰۰۴–کنون در پراک و مالزی تولید شده‌است.

پروتون آرنا (Proton Arena) خودرویی است که از سال ۲۰۰۲ تا کنون تولید شده‌است.

پروتون به معنی صنایع خودروسازی ملی مالزی (به مالایی PeRusahaan OTOmobil Nasional) می‌باشد این شرکت در سال ۱۹۸۳ به دستور دکتر مهاتیر محمد نخست وزیر اسبق مالزی تاسیس شد. سهام این شرکت در بازار بورس مالزی می‌باشد.

 

پایتخت مالزی

پایتخت كشور مالزى، كوالالامپور(kuala lampur) می باشد البته مركز حكومت و وزارت خانه های این كشور در شهر جدید پوتراجایا واقع شده است .

مالزی دارای ۱۳ استان است كه استانداران هر استان اصطلاحا سلطان نامیده میشوند.

آب و هوای مالزی

آب و هواى كشور مالزى در تمام فصول سال گرم و شرجى مى‏باشد، دماى هوا در سردترین حالت ممكن به۲۹ درجه و در گرمترین روز به ۳۴ مى‏رسد.

جمعیت مالزی

جمعیت این كشور در حدود بیست وسه میلیون نفر با ساختار جمعیتی تا پانزده سال ۳۴%، از پانزده سال تا شصت و پنج سال ۶۲% و از شصت وپنج سال به بالا ۴% میباشد .

میانگین سنی در این كشور ۲۳ سال میباشد.

سه نژاد اصلی مالزی، مالایی، چینی و هندی به همراه اقوامی دیگر چون کاداسان دوسونز، ایبان و سایر گروه های نژادی بافت مالزی را تشکیل می دهند.

جمعیت ایرانیان مقیم مالزی در حدود ۷۰۰۰۰ نفر برآورد شده است و این جمعیت به سرعت در حال افزایش می باشد.

 دین رسمی مالزی

دین رسمی این کشور اسلام است ولی اعتقاد به دیگر ادیان و مذاهب آزاد است و بهاسوملای (زبان مالی) زبان ملی کشور است ولی افراد بسیاری به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

برق مصرفی ، وزن و مقیاس در  مالزی

ولتاژ ۲۲۰ ولت AC با سیکل ۵۰ دور در ثانیه و پریزهای برق سه شاخه در مالزی استاندارد است. اگر شما از کشوری با ولتاژ متفاوت مسافرت می کنید ، بهتر است که آداپتور و کانکتور خود را همراه داشته باشید. با این حال از فرودگاه و فروشگاه های الکتریکی به سادگی می توانید این وسایل را تهیه کنید.سیستم مالزی سیستم وزن و مقیاس متریک است.

تفریحات در مالزی

امكانات تفریحی و توریستی كشور مالزی بسیار زیاد است و تفریحات ورزشی بسیار در دسترس و كم هزینه می باشد ولی به طور كلی تفریحات توریستی برای كسانی كه در مالزی اقامت گزیده اند بسیار كم هزینه تر از كسانی است كه در فصول توریستی به مالزی مسافرت می نمایند.

آرایشگاه در مالزی

آرایشگاه در اکثر مراکز خرید موجود است و بعنوان مثال یک آرایشگاه در مرکز خرید آلاماندا (Alamanda ) و یک آرایشگاه در مرکز خرید مقابل استریت مال و در HB2 موجود است.

ساختن کلید یدک در مالزی

ساختن کلید یدک در مالزی و کشورهای خارجی کار مشکلی است و ایراد قانونی دارد مگر شخص صاحب واقعی کلید باشد و مدارکی دال بر این موضوع داشته باشد . جهت ساخت کلید یک کلید سازی در مرکز خرید استریت مال و در مرکز خرید آلاماندا در شهر کوالالامپور موجود است.

جملات مورد نیاز در طول سفر به مالزی

جملاتی که در طول سفر به مالزی مورد نیاز شما قرار می گیرد
سلام:Halo
بله:Ya
خیر(نه):Tidak
خوش آمدید:Selamat datang
متشکرم:Terima kasih
لطفا:Sila
خوب است:Baik
متاسفم:Menyesal
صبحانه:Sarapan
ناهار:Makan siang
شام:makan malam
قیمت؟:Harga?
خدا نگهدار:Sampai jumpa
لطفا این آدرس را به من نشان دهید:Tolong tunjukkan alamat
ایستگاه متروکجاست؟:Stesen kereta bawah tanah?
ایستگاه اتوبوس کجاست: Bus berhenti?
لطفایک تاکسی خبر کنید: tolong panggilkan teksi
من زبان بلد نیستم:Saya tidak bias bicara Bahasa
ساعت چنده:what time is it
خیلی خوشمزه است:Sangat lazat
هیجان انگیز است: Menyenangkan
روز خوبی بود:hari yang baik
لطفا با این شماره تماس بگیرید:Hubungi nombor ini

خرید لباس در مالزی

براى خرید لباس و وسایل شخصی مى‏توانید به نزدیك ‏ترین مركز خرید مانند  shopping Genrad & Times Squre  و یا فروشگاههای نزدیک مرکز شهر که لیست آنها در قسمت مراکز خرید آمده مراجعه فرمایید ، برای پیدا کردن مراکز خرید بیشتر از سایت گوگل مپ نیز می توانید کمک بگیرید و در بر روی نقشه نزدیکترین مرکز خرید به محل زندگی خود را پیدا کنید.

زبان مالزی

زبان مالایی که به محلی بهاس ملایو خوانده می‌شود، زبانی است که توسط مردم نژاد مالایی که از ساکنان شبه جزیرهٔ مالایا، جنوب تایلند، سنگاپور و شمال شرقی سوماترا هستند، صحبت می‌شود.

زبان تِلُگو یا تلوگو (తెలుగు – Telugu ) یکی از زبان‌های دراویدی است که در مالزی نیز صحبت می شود.

بر اساس سرشماری ۲۰۰۱ تلگویی با ۷۴ میلیون گویشور سومین زبان بومی پرشمار در هند و پانزدهمین زبان پر گویشور در جهان است.

زبان جاوه‌ای (به جاوه‌ای: basa Jawa) (به اندونزیایی: bahasa Jawa) یکی از زبان‌های رایج در بخش‌های مرکزی و شرقی جزیرهٔ جاوه در اندونزی است.

علاوه بر این مناطق، بسیاری از گویشوران این زبان در سواحل شمالی جاوهٔ غربی ساکن هستند. زبان جاوه‌ای زبان مادری بیش از ۷۵٬۵۰۰٬۰۰۰ نفر در جهان است.

زبان کانتوِنی (کانتُنی) نام یکی از زبان‌های چینی است.
کانتوِنی بیشتر در جنوب چین در گوانگ‌دونگ (کانتون)، هنگ کنگ و ماکائو تکلم می‌شود.

تلویزیون و رسانه در مالزی

شبکه های تلویزیون رایگان در مالزی تعدادی به زبان های محلی وتعدادی به زبان انگلیسی پخش می شوند . اگر مایل هستید که کانال های بیشتر و متنوع تری را تماشا کنید می توانید از اشتراک تلویزیون ماهواره Astro استفاده کرده که حداقل قیمت آن ماهانه ۵۵ رینگیت است.

 

تلفن اضطراری و راهنمای تلفن

در صورت نیاز به خدمات درمانی و اورژانس ، آتش نشانی و یا پلیس با شماره  ۹۹۹ تماس حاصل فرمایید . برای گرفتن این شماره در تلفن های ثابت و در تلفن های همراه نیازی به پیش شماره نیست .

برای دستیابی به راهنمای تلفن با شماره ۱۰۳ تماس حاصل فرمایید و این شماره در تلفن های ثابت و در تلفن های همراه نیازی به پیش شماره ندارد.

تلفن عمومی و اینترنتی

سایبریا و اکثر ساختمان های دانشگاهها تلفن موجود می باشد.

شرکتهای مختلفی کارتهای تلفن اینترنتی را عرضه می نمایند که در بسیاری از فروشگاه ها موجود استiTalk , Ring,Ring , Centennial  از جمله این کارت ها می باشند.

ثبت نام و خرید تلفن ثابت در مالزی

۱٫      برای ثبت نام تلفن به دلیل خارجی بودن شما حدود ۱۰۰۰ رینگیت ودیعه دریافت می شود.

۲٫      یک نفر مالزیایی برای مثال صاحب خانه می تواند با ودیعه گذاشتن حدود ۷۰ رینگیت تلفن برای شما ثبت نام کند.

 

زمان و روزهای کاری در مالزی

زمان مالزی هشت ساعت جلوتر از GMT و ۱۶ ساعت جلوتر از ساعت استاندارد پاسیفیک آمریکا است و ۵/۴ ساعت نیز ازایران جلوتر می باشد.

در همه ایالتها به استثناء قدح، کلانتان، ترنگانو، شنبه ها نصف روز و یکشنبه تمام روز تعطیل عمومی می باشد و در قدح، کلانتان، ترنگانو، جمعه ها نصف روز و شنبه ها تمام روز تعطیل عمومی است.

تعطیلات و اعیاد مهم در مالزی

 • روز اول سال (۱ ژانویه).
 • هاری رایا عید الفطر (نوامبر/ دسامبر/ ژانویه … )
 • عید آغاز سال چینی (ژانویه/ فوریه).
 • روز موجودیت فدرال (۱ فوریه)
 • روز ویساک (می )
 • روز تولد پادشاه (ژوئن)
 • روز ملی (۳۱ آگوست)
 • روز دیپاوالی (اکتبر/ نوامبر)
 • کریسمس ( ۲۵ دسامبر)

زمان و اختلاف ساعات مالزی

زمان مالزی هشت ساعت جلوتر از GMT و ۱۶ ساعت جلوتر از ساعت استاندارد پاسیفیک آمریکا است و ۵/۴ ساعت نیز ازایران جلوتر می باشد.

اختلاف ساعت ايران با كشور مالزى ۵/۴ ساعت ‏مى‏باشد يعنى در حالى كه ساعت در ايران ۱۲ ظهر است در مالزى ۴:۳۰ بعد از ظهر مى‏باشد.

ساعات کار بانک ها و دفاتر پست

ساعات کار بانکها در روزهای عادی هفته از ۹:۳۰ صبح تا ۴:۰۰ بعدازظهر و شنبه ها از ۹:۰۰ صبح تا ۱۱:۳۰ صبح است. بانکهای ایالتهای قدح، کلانتان، ترنگانو از شنبه تا چهارشنبه از ۹:۳۰ صبح تا ۴:۰۰ بعدازظهر و در روزهای پنج شنبه از ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ باز و همه بانکها در اولین و سومین شنبه هر ماه تعطیل هستند.

دفاتر پست از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۵ بعدازظهر هر روز به جز یکشنبه ها و تعطیلات عمومی، باز هستند. در قدح، کلانتان، ترنگانو، دفاتر پست روزهای جمعه و روزهای تعطیل عمومی بسته می باشد.

اطلاعات مالزی

اطلاعات مالزی

اطلاعات مالزی

 

 

اوضاع فرهنگ کشور مالزی

مردم مالزی افرادی بسیار خونگرم و میهمان نواز هستند. مسلمانها دارای رستورانها و فروشگاه‌هایی هستند که با آرم حلال مشخص می‌شوند. هندوها به برهما و چینی‌ها به بودا معتقد هستند.

با توجه به طبیعت بخشنده این سرزمین بومی‌ها که اکثرا مسلمانند دارای اخلاقی خوش و دست و دل باز هستند. دارای نظم و ترتیب در کارها به شکل کاملاً اروپایی می‌باشند. که با توجه به سرمایه گذاریهای شرکت‌های ژاپنی در این کشور و نظارت و مدیریت ژاپنی‌ها این نظم در تمام جاها مشهود است.

وضعیت ارتباطات در کشور مالزی

دارای آمار ارتباطات قابل قبولی می باشد و تعداد تلفن همراه فعال ۸ میلیون و ۵/۸ میلیون تلفن ثابت (تقریبا برابر با ایران) و این كشور دارای  ۷ میلیون مشترك اینترنتی میباشد.

سرعت اینترنت در این كشور با كشور های اروپای غربی برابری میكند و از سرعت خوبی برخوردار است.

طبق آمار بسیاری از مردم این كشور از اینترنت در كارهای روزانه استفاده می كنند.

وضعیت اقتصادی کشور مالزی

كشور مالزی از نظر اقتصادی بسیار قوی است و رشد اقتصادی سریع این كشور باعث پیشرفت زودهنگام تكنولوژیكی و فرهنگی این كشور نسبت سایركشورهای منطقه گردیده است . این كشور در حال حاضر پیشرفته ترین كشور اسلامـی و در بین كشورهای پیشرفته جهان دارای رتبه هفدهم میباشد.

وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشور مالزی

كشور مالزی دارای مردم خونگرم وبا فرهنگ و صلح دوست و آرام و قابل اطمینان میباشد و امور حكومتی در دست مالایی های مسلمان واعم امور اقتصادی به دست چینی های بودایی و هندی های هندو میباشد.

از نظر نـــژادی مالایی ها دارای بیشترین درصد و حدود  %۵۸ و چینی ها  %۲۴  ، هندی ها%۸ و سایر اقوام%۱۰ میباشند و كشور مالـزی پذیرای ملیتهای مختلف از كشورهای اطراف است.

وضعیت توریستی کشور مالزی

كشور مالزی یكی از دیدنی ترین كشورهای منطقه با جاذبه های فراوان توریستی میباشد و سالانه آمار بسیار زیادی توریست از این كشور دیدن می كنند و درسال ۲۰۰۱   بیش از شش میلیارد دلار درآمد توریسم داشته است.

بزرگترین برج دنیا كه همان برج های دوقلوی معروف پتروناس می باشد در این كشور قرار گرفته است.

وضعیت تحصیلی کشور  مالزی

بااقدام در موسسات آموزش عالی دانشگاهها و كالجهای مالزی امكان دریافت این نوع ویزا امكان پذیر میباشد .مدت زمان ویزا یكسال و قابل تمدید تا انتهای زمان تحصیل میباشد .مشكل این نوع ویزا آنست كه شخص با این حق كار كردن نداشته و نیز امكان خاصی برای فرد در رابطه با خرید و فروش ایجادشود

دهها دانشگاه مالزی مورد تایید وزارت علوم ایران می باشدكه تعداد زیادی از ایرانیان در آن دانشگاه ها و كالج ها مشغول به تحصیل می باشند. برای مثال تنها در دانشگاه پوترا حدود هزار دانشجوی ایرانی در حال گذراندن دوره های تحصیلات تكمیلی می باشند.
مالزی كشوری صلح آمیز ، نوین، چند قومی وجذاب واقع شده در قلب جنوب شرقی آسیا دقیقا در جنوب تایلند و شمال سنگاپور می باشد.
این كشور به دانشجویان بین المللی محیطی علمی، اجتماعی، چند فرهنگی ، وچند قومی كه تحصیل و زندگی در آن شایسته هزینه، زمان وتلاش شما ارائه می دهد.

 

رسوم کشور مالزی ، تحصیل در مالزی

جشن فانوس

جشن فانوس، جشن سنتی چینی است که در مالزی نیز هرساله در روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری در گاهشماری چینی جشن گرفته می‌شود؛ این جشن نمایانگر پایان سال نوی چینی است، و آماده‌سازی برای آن از روز دهم سال نو آغاز می‌شود. در این روز در بین چینی‌ها مرسوم است که ردیف‌هایی از شمع را در جلوی خانه‌هایشان روشن می‌کنند و هنگام شب، فانوس در دست، مسیر می‌پیمایند.

 

آداب معاشرت محلی

 • وقتی وارد خانه های مالزیایی یا عبادتگاهها می شوید، کفش خود را بیرون در بیاورید.
 • در هنگام ورود به عبادتگاهها و مراکز اسلامی مانند مسجد حجاب اسلامی را رعایت و در ورود به چنین اماکنی سر و شانه و بازوهای خود را بپوشانید.
 • بعضی از مساجد برای بازدیدکنندگان خانم روسری ارائه می کنند.
 • عکسبرداری از اماکن مذهبی مجاز می باشد ولی یکدیگر را بغل نکنید.
 • در آغوش گرفتن و بوسیدن در اماکن عمومی خوشایند نیست.
 • لباس های بدن نما برای خانم ها ناپسند است.
 • با انگشت سبابه به افراد ، جاها و اشیا اشاره نکنید.
 • ترجیحا برای اشاره از انگشت شست دست راست در حالی که چهار انگشت در زیر آن تا شده اند استفاده کنید.
 • به طور کلی مالزیایی ها آدمهایی آرام، خونگرم و بخشنده هستند ولی دارای مقداری احکام سخت هستند.

 انعام در مالزی

اغلب هتل ها و دیگر مراکز خدماتی برای کارهای خود مالیات خدمات دولتی به میزان ۱۰% و مالیات فروش به میزان ۵% دریافت می کنند که به هر حال شما می توانید قدردانی خود را برای خدمات بهتر با دادن انعمام اندکی نشان دهید.

مراسم عروسی در مالزی

هیچ چیزی زیباتر از یک مراسم عروسی نیست و لذت این مراسم در این است که زوج خوشبختی در جمع دوستان و خانواده، احاطه شده با انواع گل‌ اولین روز زندگی خود را جشن می‌گیرند.

ولی این مراسم در بعضی از کشورها مانند قبیله «تیدونگ» در برونئی عروسی مانند سفری به جهنم است . در این روز عروس و داماد برای ۷۲ ساعت حق رفتن به دستشویی را ندارند و در این آیین به زوج تازه ازدواج کرده امر می شود که در خانه بمانند و تحت هیچ شرایطی ۳ روز و ۳ شب به دستشویی نروند. چند نفر از اعضای خانواده نیز بعنوان ناظر در خانه می‌مانند و غذا و آب کمی ‌به آنها می دهند. مردم تیدانگ معتقند که این کار باعث می‌شود زندگی طولانی و پر از شادی داشته باشند و فرزند مرده به دنیا نیاورند و نعمت و برکت در زندگی ایشان وارد شود.

جغرافیای کشور مالزی

جغرافیای کشور مالزی

جغرافیای کشور مالزی

 

قلمرو دریایی کشور مالزی

دریای جنوبی چین دریایی حاشیه‌ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود ۳ و نیم میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگهٔ تایوان را دربر می‌گیرد. پس از پنج اقیانوس جهان این دریا بزرگ‌ترین ناحیهٔ دریایی جهان است.

جزیره‌های واقع بر دریای جنوبی چین که با هم یک مجمع‌الجزایر را تشکیل می‌دهند بالغ بر صدها عدد هستند. این جزیره‌ها که عمدتاً خالی از سکنه هستند و همچنین خود دریا مورد جدال کشورهای مختلف بوده‌اند. به همین علت حتی نام‌های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می‌رود که البته «دریای جنوبی چین» نام پذیرفته شدهٔ بین‌المللی، حداقل در انگلیسی و زبان‌های اروپایی است

قلمرو آبی

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش‌هایی از آن ادعای مالکیت دارند. همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند. ایالات متحده این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی کشتی‌ها و زیردریایی‌هایش در رفت‌وآمد در این دریا تاکید می‌ورزد.

جزایر دریای جنوبی چین

در این دریا بیش از ۲۰۰ جزیره موجود است. بعضی از آن‌ها از این قرارند:

 • جزایر اسپرتلی (پراکنده)
 • هاینان (ساحل چین)
 • لوزون (ساحل فیلیپین)
 • پالاوان (ساحل فیلیپین)
 • جزایر ناتونا (ساحل اندونزی)
 • کو چانگ (در خلیج تایلند)
 • آموی (در تنگهٔ تایوان)
 • لابوآن (ساحل مالزی شرقی)
 • تیومان (ساحل مالزی غربی)
 • ردانگ (ساحل مالزی غربی)
 • جزایر پرهنتیان (ساحل مالزی غربی)

جزیرهٔ بورنئو

جزیرهٔ بورنئو سومین جزیرهٔ بزرگ جهان است که حدود ۷۴۳۳۳۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و در مرکز شبه جزیره مالایا و اندونزی واقع است. بورنئو بخشی از منطقهٔ آسیای جنوب شرقی به شمار می‌رود.

جزیره بورنئو از نظر سیاسی بین کشورهای اندونزی، مالزی و برونئی تقسیم شده است، و تنها جزیره‌ای در جهان است که بین سه کشور تقسیم شده‌است.

 

جزایر پـِرهِنتیان

جزایر پـِرهِنتیان (در مالایی: پولائو پرهنتیان) واقع در دریای جنوبی چین هستند و در ۱۹ کیلومتری ایالت ترنگگانو در مالزی غربی و ۶۵ کیلومتری مرز تایلند قرار دارند. دو جزیرهٔ اصلی پرهنتیان بسار (پرهنتیان بزرگ) و پرهنتیان کچیل (پرهنتیان کوچک) نام دارند. جزایر کوچک و بی‌سکونت سوسو دار، سرینگی و راوا نیز در ساحل «پرهنتیان کوچک» هستند. جزایر پرهنتیان جزئی از پارک ملی دریایی جزایر ردانگ هستند و به همین خاطر ماهیگیری، جمع کردن مرجان و آشغال ریختن در آن‌ها به شدت ممنوع است.

جزیره پانگکور

جزیره پانگکور جزیره‌ای در ساحل ایالت پراک در شمال غربی مالزی غربی است.

دسترسی به این جزیره توسط قایق از شهر لوموت ممکن است و حدود ۴۰ دقیقه طول می‌کشد. پانگ کور تنها ۸ کیلومتر مربع وسعت و هزار نفر جمعیت دارد و علیرغم تبلیغ شدید آن توسط دولت مالزی به عنوان مرکزی توریستی (که باعث جذب گردشگران بین‌المللی بسیاری هم شده‌است) هنوز ماهیگیری و صنایع ماهی محلی، اصلی‌ترین صنعت آن هستند.

 

فرودگاه جزیره پانگکور

پانگکور به سواحل خوب خود معروف است و امکانات اقامتی از خوابگاه‌های ارزان تا هتل‌های ۵ ستاره در آن موجود است. تلوک نیپاه و ساحل مرجان در شمال غربی جزیره از محبوب‌ترین سواحل برای جهانگردان اروپایی هستند. تلوک کتاپانگ (ساحل لاک پشت) نیز از سواحل زیبای این جزیره‌است.

یکی از جزایر کوچک نزدیک پانگکور، جزیره “پانگکور لائوت” است که مقابل ساحل پاسیر بوگاک قرار دارد.

 جزیره کاپاس

جزیره کاپاس یا «پولائو کاپاس» جزیره‌ای در ۶ کیلومتری ساحل ترنگانو در مالزی است. آب تمیز و بلورین، ساحل‌های شن سفید و جنگل‌های استوایی بکر از جلوه‌های این جزیره هستند. وجود صخره‌های مرجانی باعث شده شرکت‌های غواصی زیادی در جزیره موجود باشند و از آن به عنوان یکی از «بهشت‌های اسنورکلینگ» در منطقه نام برده می‌شود.

جزیره کاپاس با قایق از مارانگ قابل دسترسی است.

 جزیره لابوآن

لابوآن جزیره اصلی ناحیه فدرال لابوآن مالزی است. لابوآن بیشتر به عنوان یک مرکز مالی فراساحل، مقصد گردشگری اهالی برونئی و غواصی شهرت دارد.

بندر لابوآن یا ویکتوریا، شهر اصلی ناحیه فدرال لابوآن (جزیره‌ای در کرانه شمالی بورنئو) در مالزی است. البته نام ویکتوریا، زیاد در مورد این شهر به‌کار می‌رود. در عوض نام بندر لابوآن (در جاوه‌ای نیز به همین شکل نوشته و خوانده می‌شود) به عنوان نام رسمی کاربرد دارد.

قسمت های مهم جغرافیایی کشور مالزی

مالزی شرقی

شامل دو ایالت صباح و ساراواک می‌شود که در جزیرهٔ بورنئو واقع شده‌اند. این ناحیه از آن رو “شرقی” خوانده می‌شودکه در شرق شبه جزیره مالایا (و مالزی غربی) واقع است. نسبت به مالزی غربی، جمعیت مالزی شرقی کمتر است و این ناحیه توسعه نیافته‌تر از مالزی غربی به شمار می‌آید اما وسعت آن بیشتر است و منابع طبیعی مهم‌تری همچون گاز و نفت دارد.

مالزی شبه جزیره‌ای

(به مالایی: سمنانجونگ مالیزیا) (نام دیگر: مالزی غربی) به آن بخشی از مالزی اطلاق می‌شود که در شبه جزیرهٔ مالایا واقع شده‌است.
این بخش در شمال با کشور تایلند هم‌مرز است و از طریق یک پل از جنوب به کشور سنگاپور متصل است.

در غرب این ناحیه و آن سوی تنگه ملاکا جزیرهٔ سوماترا قرار دارد. مالزی شرقی (واقع در جزیرهٔ بورنئو) در شرق این ناحیه و آن سوی دریای جنوبی چین واقع شده‌است.

این ناحیه از ۱۱ ایالت و دو منطقهٔ فدرال تشکیل می‌شود که به ترتیب از شمال به جنوب از این قرارند:

 • ناحیهٔ شمال: پرلیس، کداح، پنانگ، پراک
 • ناحیهٔ ساحل شرقی: کلانتان، ترنگگانو، پاهانگ
 • ناحیهٔ مرکز: سلانگور، منطقهٔ فدرال کوالالومپور و منطقه فدرال پوتراجایا
 • ناحیهٔ جنوب: نگری سمبیلان، ملاکا، جوهور

رودخانه پراک

رودخانه پراک پس از رودخانه پاهانگ (در پاهانگ مالزی) دومین رودخانه بلند مالزی شبه جزیره‌ای است. چندین شهر، منجمله شهر سلطنتی کوالا کانگسار، بر این رودخانه بنا شده‌اند.

رودخانه پراک از کوه‌های مرز پراک و کلانتان و تایلند در منطقه جنگلی بلوم سرچشمه می‌گیرد. این بلندترین رودخانه ایالت پراک است.

دریای سِلِب

دریای سِلِب یا دریای سولاوسی (به اندونزیایی: Laut Sulawesi) بخشی از آب‌های غربی اقیانوس آرام واقع در بین سولاوسی و جنوب فیلیپین است. این دریا در شمال به مجمع‌الجزایر و دریای سولو و جزیره میندانائو، در شرق به جزایر سانگی، در جنوب به سلب (سولاوسی) و در غرب به بورنئو منتهی می‌شود. مساحت کل دریای سلب ۲۸۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع بوده و فاصلهٔ شمال تا جنوب آن ۶۷۵ کیلومتر و شرق تا غرب آن ۸۳۷ کیلومتر است. بیش از نیمی از این دریا ژرفایی بالاتر از ۴۰۰۰ متر دارد و عمیقترین نقطهٔ اندازه‌گیری‌شدهٔ آن ۶٬۲۲۰ متر بوده است. دریای سلب همچنین در جنوب غربی خود از طریق تنگه ماکاسار به دریای جاوه راه دارد.

خلیج تایلند

خلیج تایلند (به تایلندی: อ่าวไทย) یا خلیج سیام شاخهٔ کم‌عمقی از دریای جنوبی چین در اقیانوس آرام است که در بین تایلند (از جنوب‌غربی تا شمال)، کامبوج و ویتنام جنوبی (در شمال‌شرقی) واقع گردیده و شبه‌جزیره مالایا را این مناطق جدا می‌سازد.

خلیج تایلند بین ۵۰۰ تا ۵۶۰ کیلومتر عرض و بین ۷۲۰ تا ۸۰۰ کیلومتر درازا دارد. رود چائو پرایا که بانگکوک، مهمترین بندر خلیج تایلند در دهانهٔ آن واقع شده است به این خلیج می‌ریزد. از دیگر بنادر مهمی که در حاشیهٔ خلیج تایلند قرار دارند می‌توان به بندرهای پاتانی، سینگورا، پاک پهانانگ و چانتابوری در تایلند، رئام، کامپوت و کپ در کامبوج و راچ گیا در ویتنام اشاره نمود. همچنین آب‌های کم‌عمق حاشیهٔ سواحل خلیج تایلند از لحاظ اقتصادی مناطق مناسبی برای ماهیگیری به‌شمار می‌روند.

دریاچه پوتراجایا

دریاچه پوتراجایا در مرکز شهر پوتراجایا در کشور مالزی واقع شده است. این دریاچه مصنوعی ۶۵۰ هکتاری مجهز به سامانه خنک‌کننده طبیعی برای شهر و نیز دارای کاربردهای تفریحی، ماهی‌گیری، ورزش‌های آبی و ترابری است.

در ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۴ مسابقه‌های قهرمانی فرمول یک قایق‌سواری برای نخستین بار در این دریاچه برگزار شد. این سومین میزبانی مالزی برای این مسابقات بود.

این شهر در سال ۲۰۰۵ میزبان مسابقات کانوسواری بود.

واحد پول مالزی

واحد پول مالزی

واحد پول مالزی

واحد پول بانکی و ارز در مالزی :

واحد پول مالزی رينگيت مالزی (RM) است كه در بانكها و صرافی ها قابل تعويض است.

اسكانسهای رايج : ۱ رينگيتی،۲ رينگيتی ،۵ رينگيتی ،۱۰ رينگيتی ،۵۰ رينگيتی و ۱۰۰ رينگيتی است .

واحد خرد پول ، سنت است . هر ۱ رينگيت معادل ۱۰۰ سنت می باشد. سكه های رايج : ۱ سنتی، ۵ سنتی، ۱۰ سنتی، ۲۰ سنتی و ۵۰ سنتی می باشد.

واحد پول مالزی

هر رینگت ۳۳۰ تومان است، هر دلار آمریكا برابر با ۴ رینگت مى‏باشد و هر ۱۰۰ سنت برابر با ۱ رینگت می‏ باشد.

شما می‏ توانيد در هر مركز خريد، باجه ‏های تبدیل ارز را پیدا كنید ولی بياد داشته باشيد هميشه چونه بزنيد.

 واحد پول مالزی

مراکز تبدیل ارز در مالزی

در هر مركز خرید باجه ‏های تبدیل ارز موجود است

ولی برای تبدیل ارز خود به رینگیت مالزی میتوانید به یکی از صرافی های موجود در آدرس های ذیل مراجعه کنید

و با توجه به شیوع دزدی از خارجیان یکی از محل های رایج برای دزدی در اطراف صرافی ها است،

به همین جهت برای احتیاط ارزهای خود را به صورت یکجا تبدیل نکرده و هنگام تبدیل مراقب اطراف باشید:

 • طبقه دوم مرکز خرید  Alamanda واقع در Putrajaya
 • طبقه همکف مرکز خرید  Jasco  واقع در Serikenbangan
 • طبقه زیر زمین مرکز خرید BB Plaza  واقع در  Kuala Lumpur
 • طبقه زیر زمین مرکز خرید  Mega Mall  واقع در Kuala Lumpur

واحد پول بانکی و ارز در مالزی

تبدیل ارز به واحد پول مالزی

واحد پول مالزی رينگيت می باشد. ۱ دلار آمريكا در حال حاضر حدود ۳ رينگيت است.

و ۱ يورو حدود ۵ رينگيت است. با توجه به نوسانات دلار، يورو و ريال تقريبا” هر رينگيت بين  ۴۰۰۰ ريال می باشد.

اسكناس های ۱ ،۲، ۵، ۱۰ ، ۵۰ و ۱۰۰ رينگيتی اسكناسهای رايج هستند. و سكه های ۱، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ سنتی نيز سكه های رايج می باشند. هر ۱۰۰ سنت يك رينگيت می باشد.

چون نام قبلی رينگيت، دلار مالزی بوده است،

بسياری از افراد عادت دارند به جای واحد رينگيت از دلار استفاده كنند كه منظورشان همان رينگيت است.

سعی كنيد در داخل فرودگاه پول كمی را تبديل كنيد. چون نرخ تبديل در فرودگاه بسيار پايين است.

واحد پول بانکی و ارز در مالزی

برای تبديل مناسب پول برای مقادير زياد در داخل شهر كوالالامپور می توانيد به صرافی های پاساژ امپنگ پارك يا مجتمع تجاری ميدولی مراجعه كنيد.

همچنين می توانيد به صرافی واقع در مجتمع تجاری بی بی پلازا هم مراجعه داشته باشيد.

نرخ تبديل در بانك بسيار پايين است اما خطر سرقت و نگرانی آن كمتر است.

تا زمانی كه نياز پيدا نكرده ايد در صرافی مقدار پول زياد را تبديل نكنيد.

واحد پول بانکی و ارز در مالزی

پرداخت صورت حسابها در مالزی

برای پرداخت صورت حساب ماهانه سرویس اینترنت ( Streamyx ) از طریق  دفاتر پستی و یا شعب شرکت مخابرات مالزی (TMnet ) می توانید اقدام کنید.

قبض ماهانه آب بسته به محل زندگی شما متغییر است

اگر در یک مجموعه مسکونی زندگی می کنید با قسمت مدیریت مجموعه تماس حاصل فرمایید

در غیر اینصورت قبض آب از طرف شرکت آب منطقه به صورت دوماه یکبار برای شما ارسال خواهد شد.

 

واحد پول بانکی و ارز در مالزی

بانک و کارت پول و کارت پول حمل و نقل ( Touch’n go )

بانکهای بین المللی خارجی در شهرهای بزرگ مالزی نمایندگی دارند و بانک های محلی نیز سیستم های آن لاین را ارائه می دهند.

اکثر بانک های مالزی برای باز کردن حساب پس انداز دارای کارت پول به دانشجویان خدمات می دهند

که ازاین میان بانک های CIMB  ,May bank  توصیه می شوند.

وقتی در یکی از بانک های مالزی حساب پس انداز (Saving account ) افتتاح نمودید ، یک کارت پول (Cash Card ) رمزدار که قابل استفاده در سیستم های خود پرداز است برای شما صادر می گردد.

استفاده ازاین کارت ها مشمول مقررات بانکی بانک متعامل می باشد ، از این مقررات مطلع گردید .

واحد پول بانکی و ارز در مالزی

برای استفاده از برخی اتوبوس ها ، خطوط مترو ، پارکینگ ها و همینطور برای پرداخت عوارض تمامی بزرگراه ها ، بعضی از ایستگاه های قطار ، مراکز خرید و یا از طریق برخی از دستگاه های خود پرداز ATM قابل استفاه است

و برای تهیه این کارت میتوانید به دفاتر شرکت  PLUS جنب محل های پرداخت عوارض در بزرگراه ها و یا ایستگاه های اصلی مترو مراجعه کنید.

مشاهیر کشور مالزی

مشاهیر کشور مالزی ، تحصیل در مالزی

 

 چونگ انگ

خانم چونگ انگ (به چینی: 章瑛) (زاده ۶ ژوئیه ۱۹۵۷) سیاست‌مداری مالزیایی از حزب حرکت دموکرات و نمایندهٔ کنونی مجلس مالزی (از ناحیه پنانگ) است.چونگ در دانشگاه پوترای مالزی تحصیل کرده است.

الیزابت وُنگ

الیزابت وُنگ (به چینی: 黃潔冰) (زادهٔ ۱۹۷۲) سیاست‌مدار زن اهل مالزی و از فعالان ارشد حقوق بشر در این کشور است. او به‌عنوان یکی از اعضای حزب مخالف عدالت مردم به رهبری انور ابراهیم در جریان سیزدهمین انتخابات سراسری کشور در ۸ مارس ۲۰۰۸ موفق به راهیابی به مجلس قانون‌گذاری مالزی از سلانگور شد.

ونگ در پی انتشار عکس‌های برهنه‌اش در گوشی‌های موبایل از مقام خود کناره‌گیری کرد. در حالی که روزنامه‌ها این حدس را مطرح کرده‌اند که دوست پسر پیشین ونگ این عکس‌ها را گرفته، او دولت مالزی را در انتشار آنها مقصر دانسته است.

ونگ که زنی مجرد است معمولا به دلیل استقلال خود مورد انتقاد مردان سیاست‌مدار قرار دارد. او این کار را توطئه‌ای برای خدشه‌دار کردن اعتبار خود و حزب متبوع‌اش دانسته است. مقام‌های حزب عدالت مردم هنوز در مورد استعفای او تصمیمی نگرفته‌اند. اتفاقات مشابه در مورد سیاست‌مداران احزاب مخالف مالزی پیش از این نیز در این کشور روی داده است.

 نجیب تون رزاق

نجیب تون رزاق (زادهٔ ۲۳ ژوئیه ۱۹۵۳) ششمین نخست وزیر مالزی است و از سال ۲۰۰۹، با پیشی گرفتن از عبدالله احمد بداوی، نخست‌وزیر پیشین مالزی، در این سمت مشغول به کار است. رزاق از ۷ ژانویه ۲۰۰۴ تا ۳ آوریل ۲۰۰۹، سمت معاونت تخست‌وزیری مالزی را برعهده داشت.

ماهاتیر بن محمد

ماهاتیر بن محمد (نام‌های دیگر: تون دکتر ماهاتیر بن محمد یا “دکتر ام”) (زاده ۱۰ ژوئیه ۱۹۲۵) از ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳ چهارمین نخست وزیر مالزی بود.

او مورد تحسین‌ها و انتقادهای بسیاری واقع است و از شخصیت‌های جنجالی سیاست جهان است.

برای مثال بسیاری او را به علت نقشش در مدرن‌سازی سریع مالزی و رشد رفاه در این کشور تحسین می‌کنند. دولت مالزی مدعی است که فقر در زمان ماهاتیر از ۵۰ درصد به ۶ درصد کاهش یافته است.

از طرف دیگر بسیاری این رقم‌ها را غیرواقعی می‌دانند و در ضمن او را محکوم می‌کنند که در زمان نخست وزیری شخصی تمامیت‌خواه بوده و انتصاب بستگان و دوستان در مناصب بالا در دولتش رواج داشته است.

 تونکو عبدالرحمان

تونکو عبدالرحمان پوترا الاجی ابن المحرم سلطان عبدالحمید شاه (زادهٔ ۸ فوریه ۱۹۰۳- درگذشته ۶ دسامبر ۱۹۹۰) از سال ۱۹۵۵ وزیر اعظم فدراسیون مالایا بود و پس از استقلال این کشور در ۱۹۵۷ اولین نخست وزیر آن لقب گرفت.

تونکو عبدالرحمان در سال ۱۹۵۷

او را به نام‌های «تونکو» (که لقبی اشرافی در مالزی است) ، «باپا کمردکان» (در مالایی:پدر استقلال) و “باپا مالیزیاً (در مالایی:پدر مالزی) می‌شناسند.
او در هنگام پیوستن صباح، ساراواک و سنگاپور به فدراسیون و تشکیل کشور مالزی در ۱۹۶۳ نخست وزیر بود و از این رو اولین نخست وزیر کشور مالزی است.

 انور ابراهیم

داتو سری انور ابراهیم (زادهٔ ۱۰ اوت ۱۹۴۷) یک سیاست‌مدار مالزیایی است که از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸ معاون نخست وزیر این کشور بود.
او در آغاز کارش تحت حمایت نخست وزیر وقت، ماهاتیر محمد قرار داشت، اما پس از آن، انور به عنوان سرشناس‌ترین منقد سیاست‌های وی شناخته شد.

در سال ۱۹۹۹، او در یک محاکمه بحث‌برانگیز، به جرم فساد مالی، به ۶ سال حبس در زندان محکوم شد و در سال ۲۰۰۰ به اتهام داشتن روابط جنسی با یکی از کارمندان مرد خود به ۹ سال حبس دیگر محکوم گشت. با این وجود، در سال ۲۰۰۴، دادگاه فدرال مالزی، دومین حکم را نقض کرد و او پس از تحمل ۶ سال حبس از زندان آزاد شد.

در ژوئیهٔ ۲۰۰۸، او به اتهام لواط با کارمند مذکر ۲۳ ساله‌اش بازداشت شد.

انور ابراهیم فعاليت سياسی خود را از دهه ۷۰ میلادی به عنوان يک دانشجوی اسلام‌گرا آغاز کرد و نهضت جوانان مسلمان مالزی را بنياد نهاد[۱]. وی در سال‌های آغازین دهه ۱۹۸۰ به حزب سازمان وحدت ملی مالایی‌ها، به رهبری ماهاتیر محمد پیوست.

او در سال ۱۹۹۱ به سمت وزیر دارایی و در سال ۱۹۹۳ به سمت معاون نخست وزیر منصوب شد.

در سال ۱۹۹۸ به دليل اختلاف نظر با ماهاتیر محمد در مورد نحوه برخورد با بحران مالی آن کشور، توسط وی از مقام معاونت نخست وزير خلع شد.پس از آن در سال ۱۹۹۹ به اتهام فساد مالی بازداشت و پس از محاکمه، به ۶ سال حبس محکوم شد. در سال ۲۰۰۰، اتهام دیگری در خصوص روابط جنسی به وی وارد شد و پس از صدور قرار مجرمیت، به ۹ سال حبس دیگر محکوم شد. در سپتامبر ۲۰۰۴، انور ابراهيم از سوی دادگاه فدرال مالزی در خصوص جرم لواط تبرئه و پس از تحمل ۶ سال حبس، از زندان آزاد شد[۲].

بر اساس قوانین مالزی، انور ابراهیم به دلیل محکومیت فساد مالی تا آوریل سال ۲۰۰۸، از انجام فعالیت‌های سیاسی منع شده بود. در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۸، ائتلاف میثاق ملی، موفق به کسب بیش از یک سوم کرسی‌های پارلمان فدرال مالزی شد. پس از آن وی از سوی یکی از کارکنان جوان‌اش، متهم به لواط با وی شد. انور ابراهیم، اتهامات وارده را رد کرد و این اتهام را توطئه‌ای به قصد جلوگیری از فعالیت‌های سیاسی او پس از موفقیت ائتلاف مخالفین (به رهبری خودش) در انتخابات عمومی مارس ۲۰۰۸ دانست. مدتی بعد، به دلیل آنکه از سوی عده‌ای ناشناس تهدید به مرگ شده بود، برای حفظ جان خود به سفارت ترکیه پناه برد و خواستار ضمانت تامین جانی خود توسط مقامات مالزی شد. او سرانجام در ۱۶ ژوئیه ۲۰۰۸ توسط پلیس بازداشت و در ۱۷ ژوئیه به قید وثیقه آزاد شد. او پس از آزادی در گفتگو با تلویزیون سی‌ان‌ان، این اتهام را رد کرد و تمامی پرونده را ساختگی دانست

 عبدالله حاجی احمد بداوی

یانگ آمات برهورمات داتو سری عبدالله حاجی احمد بداوی (زاده ۲۶ نوامبر ۱۹۳۹) نخست وزیر کنونی مالزی است که جانشین دکتر ماهاتیر محمد شده است. او را به طور غیر رسمی به نام «پاک لا» هم می‌شناسند. او پیش از این، از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳، معاون نخست وزیر مالزی بود.

ابراهیم علی

ابراهیم علی سیاستمدار و از اعضای تاثیرگذار مجلس مالزی است. او موسس و نخستین رهبر سازمان غیر دولتی پرکاسا است که مورد حمایت ماهاتیر محمد قرار دارد. ابراهیم علی مواضع تندی بر ضد اسرائیل داشته و با مسئولین جمهوری اسلامی ایران دیدار می‌کند. او پیش از انقلاب اسلامی ایران در پاریس دیداری با امام خمینی(ره) داشت و کتابی در مورد وی نوشته‌است.

اطلاعات مالزی

اطلاعات مالزی

اطلاعات مالزی

 

 

اوضاع فرهنگ کشور مالزی

مردم مالزی افرادی بسیار خونگرم و میهمان نواز هستند. مسلمانها دارای رستورانها و فروشگاه‌هایی هستند که با آرم حلال مشخص می‌شوند. هندوها به برهما و چینی‌ها به بودا معتقد هستند.

با توجه به طبیعت بخشنده این سرزمین بومی‌ها که اکثرا مسلمانند دارای اخلاقی خوش و دست و دل باز هستند. دارای نظم و ترتیب در کارها به شکل کاملاً اروپایی می‌باشند. که با توجه به سرمایه گذاریهای شرکت‌های ژاپنی در این کشور و نظارت و مدیریت ژاپنی‌ها این نظم در تمام جاها مشهود است.

وضعیت ارتباطات در کشور مالزی

دارای آمار ارتباطات قابل قبولی می باشد و تعداد تلفن همراه فعال ۸ میلیون و ۵/۸ میلیون تلفن ثابت (تقریبا برابر با ایران) و این كشور دارای  ۷ میلیون مشترك اینترنتی میباشد.

سرعت اینترنت در این كشور با كشور های اروپای غربی برابری میكند و از سرعت خوبی برخوردار است.

طبق آمار بسیاری از مردم این كشور از اینترنت در كارهای روزانه استفاده می كنند.

وضعیت اقتصادی کشور مالزی

كشور مالزی از نظر اقتصادی بسیار قوی است و رشد اقتصادی سریع این كشور باعث پیشرفت زودهنگام تكنولوژیكی و فرهنگی این كشور نسبت سایركشورهای منطقه گردیده است . این كشور در حال حاضر پیشرفته ترین كشور اسلامـی و در بین كشورهای پیشرفته جهان دارای رتبه هفدهم میباشد.

وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشور مالزی

كشور مالزی دارای مردم خونگرم وبا فرهنگ و صلح دوست و آرام و قابل اطمینان میباشد و امور حكومتی در دست مالایی های مسلمان واعم امور اقتصادی به دست چینی های بودایی و هندی های هندو میباشد.

از نظر نـــژادی مالایی ها دارای بیشترین درصد و حدود  %۵۸ و چینی ها  %۲۴  ، هندی ها%۸ و سایر اقوام%۱۰ میباشند و كشور مالـزی پذیرای ملیتهای مختلف از كشورهای اطراف است.

وضعیت توریستی کشور مالزی

كشور مالزی یكی از دیدنی ترین كشورهای منطقه با جاذبه های فراوان توریستی میباشد و سالانه آمار بسیار زیادی توریست از این كشور دیدن می كنند و درسال ۲۰۰۱   بیش از شش میلیارد دلار درآمد توریسم داشته است.

بزرگترین برج دنیا كه همان برج های دوقلوی معروف پتروناس می باشد در این كشور قرار گرفته است.

وضعیت تحصیلی کشور  مالزی

بااقدام در موسسات آموزش عالی دانشگاهها و كالجهای مالزی امكان دریافت این نوع ویزا امكان پذیر میباشد .مدت زمان ویزا یكسال و قابل تمدید تا انتهای زمان تحصیل میباشد .مشكل این نوع ویزا آنست كه شخص با این حق كار كردن نداشته و نیز امكان خاصی برای فرد در رابطه با خرید و فروش ایجادشود

دهها دانشگاه مالزی مورد تایید وزارت علوم ایران می باشدكه تعداد زیادی از ایرانیان در آن دانشگاه ها و كالج ها مشغول به تحصیل می باشند. برای مثال تنها در دانشگاه پوترا حدود هزار دانشجوی ایرانی در حال گذراندن دوره های تحصیلات تكمیلی می باشند.
مالزی كشوری صلح آمیز ، نوین، چند قومی وجذاب واقع شده در قلب جنوب شرقی آسیا دقیقا در جنوب تایلند و شمال سنگاپور می باشد.
این كشور به دانشجویان بین المللی محیطی علمی، اجتماعی، چند فرهنگی ، وچند قومی كه تحصیل و زندگی در آن شایسته هزینه، زمان وتلاش شما ارائه می دهد.

 

رسوم کشور مالزی ، تحصیل در مالزی

جشن فانوس

جشن فانوس، جشن سنتی چینی است که در مالزی نیز هرساله در روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری در گاهشماری چینی جشن گرفته می‌شود؛ این جشن نمایانگر پایان سال نوی چینی است، و آماده‌سازی برای آن از روز دهم سال نو آغاز می‌شود. در این روز در بین چینی‌ها مرسوم است که ردیف‌هایی از شمع را در جلوی خانه‌هایشان روشن می‌کنند و هنگام شب، فانوس در دست، مسیر می‌پیمایند.

 

آداب معاشرت محلی

 • وقتی وارد خانه های مالزیایی یا عبادتگاهها می شوید، کفش خود را بیرون در بیاورید.
 • در هنگام ورود به عبادتگاهها و مراکز اسلامی مانند مسجد حجاب اسلامی را رعایت و در ورود به چنین اماکنی سر و شانه و بازوهای خود را بپوشانید.
 • بعضی از مساجد برای بازدیدکنندگان خانم روسری ارائه می کنند.
 • عکسبرداری از اماکن مذهبی مجاز می باشد ولی یکدیگر را بغل نکنید.
 • در آغوش گرفتن و بوسیدن در اماکن عمومی خوشایند نیست.
 • لباس های بدن نما برای خانم ها ناپسند است.
 • با انگشت سبابه به افراد ، جاها و اشیا اشاره نکنید.
 • ترجیحا برای اشاره از انگشت شست دست راست در حالی که چهار انگشت در زیر آن تا شده اند استفاده کنید.
 • به طور کلی مالزیایی ها آدمهایی آرام، خونگرم و بخشنده هستند ولی دارای مقداری احکام سخت هستند.

 انعام در مالزی

اغلب هتل ها و دیگر مراکز خدماتی برای کارهای خود مالیات خدمات دولتی به میزان ۱۰% و مالیات فروش به میزان ۵% دریافت می کنند که به هر حال شما می توانید قدردانی خود را برای خدمات بهتر با دادن انعمام اندکی نشان دهید.

مراسم عروسی در مالزی

هیچ چیزی زیباتر از یک مراسم عروسی نیست و لذت این مراسم در این است که زوج خوشبختی در جمع دوستان و خانواده، احاطه شده با انواع گل‌ اولین روز زندگی خود را جشن می‌گیرند.

ولی این مراسم در بعضی از کشورها مانند قبیله «تیدونگ» در برونئی عروسی مانند سفری به جهنم است . در این روز عروس و داماد برای ۷۲ ساعت حق رفتن به دستشویی را ندارند و در این آیین به زوج تازه ازدواج کرده امر می شود که در خانه بمانند و تحت هیچ شرایطی ۳ روز و ۳ شب به دستشویی نروند. چند نفر از اعضای خانواده نیز بعنوان ناظر در خانه می‌مانند و غذا و آب کمی ‌به آنها می دهند. مردم تیدانگ معتقند که این کار باعث می‌شود زندگی طولانی و پر از شادی داشته باشند و فرزند مرده به دنیا نیاورند و نعمت و برکت در زندگی ایشان وارد شود.

رستوران های مالزی

رستوران های مالزی

رستوران های مالزی

رستوران و غذا در مالزی

معمولا در نزدیکی خوابگاههای دانشجویی و یا طبقه همکف اکثر خوابگاههای دانشگاهها غذاخوری های متنوعی وجود دارد که اکثرأ غذاهای محلی و تعدادی هم غذاهای ترکی ، عربی و ایرانی و غربی عرضه می نمایند.

از انواع غذاهای مالزی می توان ساتای ، لنتیل سوپ ، کوری چیکن ، لاسی لماک ، بیف رندانگ ، چین تاریا ، رندانگ بول و نودل را نام برد.

اکثر رستوران های کوالالامپور در خیابان بوکیت بینتانگ که یک خیابان توریستی است مشاهده می فرمایید که شامل رستوران های عربی و ایرانی و چینی و هندی و اروپایی است.

غذا خوردن در مالزی به واقع تجربه ای لذت بخش است. ماهیت چند فرهنگی جمعیت مالزی طیف وسیعی از شیوه ی آشپزی غنی محلی و شیوه های ابداعی غذا را مهیا ساخته است.
گوناگونی چشمگیرمواد غذایی ،دسرهاو میوه ها در سطح کشور ،جزیره یا شهر تجربه ای را برای شما فراهم می کند. شیوه طبخ منحصر به فرد و اصیل همراه با طعم های مالزیایی،چینی و هندی تجربه ایست که در زمان اقامت شما در مالزی از آن لذت خواهید برد.

صرف غذا در بیرون از خانه نسبتا ارزان است.
برخی رستوران ها شیوه ی آشپزی گیاهی محلی را با تاثیر جهانی غذاهای اروپایی ،ژاپنی، تایلندی وویتنامی همراه کرده اند.
برخی از غذاهای معروف مالزی :
• ناسی پادانگ
• سوپ اکور
• لاکساجوهور
• می جاوا
• سوتوآیام
• ناسی لیماک

آشپزخانه مالزیایی یک آمیزش از گوناگونی فرهنگی را داراست. بطور مثال، Nasi Lemak یک غذای مالزیایی است، Rojak غذای مسلمانان هندی است، Char Kuay Teow یک نمونه چینی و Laksa یک غذای Nyonya (ترکیبی از مالزیایی و چینی) است. هر فرهنگ عناصر متفاوت خاصی را داخل می‌کند و لذا طعم‌ها و ذائقه‌های مختلفی نیز در عمل بدست می‌آید. برای مثال کاری (نوعی ادویه) مالزیایی نسبت به نمونه هندی آن تندتر است.

Senses
در پشت صحنه‌های مربوط به آشپزی، Senses یکی از ۱۰ سرآشپز فوق تصور زنده دنیا را در اختیار دارد (سرآشپز Papa در فرهنگ خود مالزی به پدر آشپزی معروف است). تجربه‌ای شگفت‌انگیز در خوردن را امتحان کنید.
آدرس: KL-Studio, Hilton Kuala Lumpor 3 Jalan Stesen Sentral,50470
مترو: ایستگاه KL Sentral
تلفن: ۲۲۶۴ ۲۲۶۴ ۳(۰) ۶۰+
اینترنت: www.kl-studio.com

Chynna
Chaynna یک رستوران شیک به سبک شانگهای است. غذاهای سبک کانتونی و غذاهای گیاهی در اینجا سرو می‌شود. Chynna هنوز هم خلاق و قابل اعتماد است.
آدرس: KL-Studio, Hilton Kuala Lumpor 3 Jalan Stesen Sentral,50470
مترو: ایستگاه KL Sentral
تلفن: ۲۲۶۴ ۲۲۶۴ ۳(۰) ۶۰+
اینترنت: www.kl-studio.com

Bijan
رستورانی شیک به انضمام یک بار که انواع فوق‌العاده غذاهای سنتی منطقه مالایی را سرو می‌کند.
آدرس: ۳ Jalan Ceylon, 50200
مترو: Raja Cholan (اKL Monorail)
تلفن: ۳۵۷۶ ۲۰۳۱ ۳(۰) ۶۰+
اینترنت: www.bijanrestaurant.com
رستورانCoca
تجربه سفر با کشتی بخار، پخت غذاهای تازه دریایی، سبزی‌جات و دیگر ترکیبات در یک آب‌گوشت داغ که دهان را به آب می‌اندازد و سپس در یک سس مخصوص خوابانده می‌شود.
آدرس: ۱st Floor KL Plaza, 179 Jalan Bukit Bintang, 55100
مترو: Bukit Bintang (اKL Monorail)
تلفن: ۹۶۰۰ ۲۱۵۴ ۳(۰) ۶۰+
اینترنت: www.dinemalaysia.com

Bombay Palace
این رستوران برنده جایزه بهترین رستوران هندی در مالزی، توسط وزارت گردشگری، است. این رستوران قبل از آنکه شما بسوی آن قدم بردارید طعم غذاهای شمال هند را به شما نشان می‌دهد.
آدرس: ۲۱۵ Jalan Tun Razak, 50400
تلفن: ۴۲۴۱ ۲۱۴۵ ۳(۰) ۶۰+
اینترنت: www.dinemalaysia.com

Oasis
بدنبال انتخاب‌های متعدد هستید؟
۸ رستوران، ۱ بار کامل در یک باغ به سبک اهالی بالی با بیش از ۴۰۰ نوع غذا و ۱۵۰ نوع نوشیدنی برای انتخاب شما آماده هستند.
آدرس: Lot 61-3, Jalan Maarof, Bangsar
مترو: Bangsar (اPutra LRT)
تلفن: ۶۵۴۵ ۲۲۸۲ ۳(۰) ۶۰+

Jalan Alor
این خیابان مملو از رستوران‌های چینی و فروشندگان دوره‌گرد به موازات Jalan Bukit قرار دارد. دکه‌های خیابان هر چیزی را از غذاهای دریایی کباب شده تا دسرهای محلی سرو می‌کنند. غذایی خوب با قیمتی مناسب.

آدرس: Jalan Alor, 50200
رستوران Hot Mama
این رستوران خلاق با غذاهای سنتی‌اش، هم محلی‌ها و هم توریست‌ها را به هیجان درآورده است. جوجه برنجی‌های مدور را حتما امتحان کنید.
آدرس: E-50, 4th Floor Sungei Wang PlazaJalan Sultan Ismail, 50250
مترو: Bukit Bintang (اKL Monorail)
تلفن: ۱۳۳۶ ۲۱۸۴ ۳(۰) ۶۰+

رستوران نایب
اینجا یک رستوران ایرانی با انواع خوراکهای لذیذ ایرانی در شهر کوآلا لامپور است.
آدرس شعبه ۱:Jalan Mamanda , Ampang Point
آدرس شعبه ۲:Lot B-K64 Sunway Pyramid No.3 Jalan PJS 15/11 Bandar Sunway
Tel: 03 2573 615
Mobile: 0126374548
رستوران پرشيا
اینجا یک رستوران ایرانی با انواع خوراکهای لذیذ ایرانی در شهر کوآلا لامپور است.
آدرس: The Ampang Walk-G11, No 218 , Jalan Ampang , 50450 KL, Malaysia
Tel: 03-216 444 54
wwww.persiarestaurant.com
رستوران علي بابا
اینجا یک رستوران ایرانی با انواع خوراکهای لذیذ ایرانی در شهر کوآلا لامپور است.
آدرس: No 266، Jalan Ampang, 50450 Kuala Lumpur, Malaysia
Tel: 603 4251 0025
رستوران كلبه شرقي
اینجا یک رستوران ایرانی با انواع خوراکهای لذیذ ایرانی در شهر کوآلا لامپور است.
آدرس: No. 46-48 Jalan Berangan, Off Jalan Negasari ,50250 kuala lumpur . Malaysia
Tel: 603 2144 7475
رستوران جام جم
اینجا یک رستوران ایرانی با انواع خوراکهای لذیذ ایرانی در شهر کوآلا لامپور است.
آدرس: No.190, Jalan Thamby Dollah, 55100 Kuala Lumpur
Tel: 03-2142 0744 03-2141 0096
رستوران ناب
اینجا یک رستوران ایرانی با انواع خوراکهای لذیذ ایرانی در شهر کوآلا لامپور است.
آدرس: No 130, Jalan Bukit Bintang, 55100 Kuala Lumpur, Malaysia
Tel: +603 2143 3949 – 1300 88 1002
FAX: +603 2141 5694
www.naabrestaurant.com
رستوران طهران
اینجا یک رستوران ایرانی با انواع خوراکهای لذیذ ایرانی در شهر کوآلا لامپور است.
آدرس: A 10-1-1 ,Jalan Ampang Utama 2/2, one Ampang Business Avenue, 68000 Ampang, Selangor Darul Ehsan
Tel: 03-4251 5105
Mobile: 016-3050 105
رستوران تكتاز
اینجا یک رستوران ایرانی با انواع خوراکهای لذیذ ایرانی در شهر کوآلا لامپور است.
آدرس: No.B-G-3, Block B ,Persiaran Serdang Perdana, Taman Serdang Perdana, 43300 Seri Kembangan, Selongor
Tel: 603 8941 3364
Mobile: 6013 665 5336
رستوران سنا
اینجا یک رستوران ایرانی با انواع خوراکهای لذیذ ایرانی در شهر کوآلا لامپور است.
آدرس: No.15 Ground Floor , Jln 23/70A Plaza Crystalville 1 ,Desa Hartamas
Tel: 0163542370
رستوران زيتون
اینجا یک رستوران ایرانی با انواع خوراکهای لذیذ ایرانی در شهر کوآلا لامپور است.
آدرس: ۴۱&43 Jalan Sultan Ismail (Next to Menara Genesis) 50450 Kuala Lumpur
Tel: 0163542370
رستوران پالم
اینجا یک رستوران ایرانی با انواع خوراکهای لذیذ ایرانی در شهر کوآلا لامپور است.
آدرس: Lot L1-02a-Level 1- Menara Weld,76 jalan Raja Chulan, Kuala Lumpur
Tel: 03-2163 4652
رستوران لاويدا
اینجا یک رستوران ایرانی با انواع خوراکهای لذیذ ایرانی در شهر کوآلا لامپور است.
آدرس: Cyber Heights Club House. Jalan Cyber Heights 63000 Cyber jaya. Selongor
Tel: 03-83185095
FAX: 03-83185089
www.lavidamalaysia.multiply.com
رستوران طاهر
اینجا یک رستوران ایرانی با انواع خوراکهای لذیذ ایرانی در شهر کوآلا لامپور است.
آدرس: Galaxy Ampang Shopping Centre. Ground Floor Deck C Jalan Dagang 5,Taman Dagang, 68000 Ampang ,Selongor
Tel: +603 4270 5000

رستورانهای ایرانی در مالزی

در سالهای اخیر با توجه به افزایش آمار ایرانیان مقیم کشور مالزی تعداد زیادی رستوران ایرانی تاسیس شده است که نام و شماره تماس بعضی از آنها را ملاحظه می فرمایید :

 • رستوران علی بابا              ۰۱۷۳۷۷۳۰۲۰ – ۴۲۵۱۰۰۲۵ – ۰۳
 • رستوران ناب                   ۰۳۴۲۵۱۵۱۰۵
 • رستوران طهران                ۰۳۴۲۵۷۳۶۱۵
 • رستوران کلبه شرقی           ۰۳۲۱۴۷۴۷۵
 • رستوران نایب                  ۰۳۴۲۵۷۳۶۱۵
 • رستوران پرشیا                 ۰۳۲۱۶۴۵۴۴۴ – ۲۱۶۴۴۴۵۴ – ۰۳
 • رستوران آریانا                 ۰۳۸۳۱۹۱۲۹ – ۸۳۲۰۲۳۱۰ -۰۳
 • رستوران پالم                  ۲۱۶۳۴۶۵۲ – ۰۳
 • رستوران سان شاین           ۴۲۵۷۳۶۱۵ – ۰۳
 • رستوران تکتاز                 ۸۹۴۱۳۳۶۴ – ۰۳
 • رستوران جام جم             ۲۱۴۲۰۷۴۴ – ۰۳
 • رستوران لاویدا                ۸۳۱۸۵۰۹۵ – ۰۳

تحویل غذا در محل:

پیتزا دومینوز                         ۱۳۰۰۸۸۸۳۳۳

مک دونالدز                         ۱۳۰۰۱۳۱۳۰۰

بهداشت و درمان مالزی

بهداشت و درمان مالزی

وضعیت بهداشتی آرایشگاه ها در مالزی

آرایشگاه و سالن آرایش در اکثر مراکز خرید موجود است و بعنوان مثال یک آرایشگاه در مرکز خرید آلاماندا (Alamanda ) و یک آرایشگاه در مرکز خرید مقابل استریت مال و در HB2 موجود است ، فقط به مسایل بهداشتی در آرایشگاهها دقت فرمایید و از وسایل عمومی مانند تیغ ریش تراشی که برای همه استفاده می شود استفاده ننمایید.

 

شما می توانید یک سری مخصوص لوازم آرایش برای خود خریداری کنید و با کمک دوستان اقدام به ارایش بدون صرف هزینه نمایید و یا اینکه اگر به آرایشگا مراجعه می کنید تاکید کنید از وسایلی مانندتیغ عمومی برای شما استفاده نکند.

بسیاری از بیماری ها مانند ایدز می تواند از طریق تیغ ریش تراشی و یا ناخن گیر فرد بیمار به شما منتقل شود.

 وضعیت بهداشتی آب آشامیدنی مالزی

با توجه به اینکه آبی که در شبکه لوله کشی شهری مالزی جاری است فقط برای شستشو مناسب است و برای آشامیدن مناسب نیست ، لازم است تا آب آشامیدنی (Drinking Water) را در کارتن های ۱۲ عددی برای مصرف چند روز از فروشگاه های بزرگ تهیه نموده ویا با نصب دستگاه های تصفیه که در بازار موجود هستند با تصفیه آب لوله کشی منزل از آن به عنوان آب آشامیدنی استفاده نمایید.

در طبقه همکف برخی از مجتمع های مسکونی مانند سایبریا دستگاههای بزرگ تصفیه آب نصب شده است که میتوانید با قیمت پایین از آب آنها استفاده نمایید.

وضعیت بهداشت و سلامت

مالزی تقریبا از اغلب بیماری های واگیردار بدور است اما چنانچه شما از مناطق دارای بیماری واگیردار به مالزی مسافرت می کنید باید کارت خاص واکسیناسیون همراه داشته باشید.

مالزی چندین بیمارستان مجهز و کلینیک مدرن دارد که خدمات خود را به بیماران خارجی و مقیم ارائه می کنند. درمانگاههای ۲۴ ساعته فعال و واحدهای اورژانس و حوادث در کنار بخش های خصوصی و عمومی بیمارستانها وجود دارد و داشتن بیمه نامه پزشکی هنگام مسافرت تاثیرگذار است.

بهداشت و درمان در مالزی

در طول سالهای متمادی مالزی به صورت یک کشور در حال توسعه فعالیتهای پزشکی در آسیادر آمده که دارای امکانات و مدیریت پزشکی و پرسنل متخصص در آسیا می باشد.

تسهیلات و امکانات پزشکی پیشرفته و افراد متخصص مالزی را به مکانی برای تأمین نیازهای درمانی و مراقبت های تندرستی مردم تبدیل نموده است.

یکی از دلایلی که باعث می شود بیماران، کشور مالزی را برای درمان خود انتخاب کنند، مناسب بودن قیمت ها است. هزینه ای که بیمار می پردازد خیلی کمتر از آن چیزی است که در بقیه کشورها برای معالجه پرداخت می کند.

خدمات پزشکی و مراکز درمانی مالزی

بعضی از بیمارستانها از قبیل انستیتوی قلب مالزی که شهرت جهانی دارد و بیمارستان ملی تون حسین اون ویژه بیماری های چشم، فقط در یک رشته تخصصی فعالیت دارند و بیمارستانهای دیگر مراقبت های عمومی پزشکی ارایه می کنند و در عین حال با در اختیار داشتن متخصصان گوناگون در داخل بخشهای تخصصی خود بیماران مختلف را معالجه می نمایند از جمله در این بیمارستان ها می توان بخش های غدد شناسی و سرطان، امراض سالمندان، مرکز شنوایی، جراحی سر و صورت را معرفی نمود.

بیماری تب دنگی در مالزی

بیماری تب دنگی از جمله تب های همراه با خونریزی است که شامل بیماری دنگی و تب کنگو کریمه است . در مرحله اول این بیماری به دنبال یک دوره نهفته کوتاه کمتر از یک هفته رخ می دهد و علائم عمومی شامل تب، ضعف، درد عضلانی ، سردرد ، سرگیجه ، گلو درد ، بی اشتهایی، تهوع ویا درد در ناحیه شکم احساس می گردد.

گاهی هم شامل عارضه های عصبی مانند خواب آلودگی ، افسرده گی ویا بی قراری شده و گاه با علائم ثانویه مربوط به خونریزی در دستگاه گوارش شامل استفراغ خونی و یا وجود خون در مدفوع یا خونریزی از دستگاه ادراری و یا تناسلی بصورت هماتوری (خون ادراری ) ویا خونریزی تناسلی زنانه همراه است .

سیر این بیماری کوتاه است و در صورت عدم توجه از یک تا دو هفته در حالت های وخیم منجر به مرگ بیمار هم می گردد . در بیمارانی که بهبودی می یابند از روز نهم تا دهم دچار ضعف شدید ناشی از بیماری شده و ممکن است دوره نقاهت تا یک ماه طول بکشد .

پشه ناقل این بیماری درمحیط های مرطوب و آبهای راکد اقدام به تخم ریزی میکند و در ساعات غروب آفتاب برای تغذیه از خون جانداران نیش می زند و افرادی که گروه خونی شان  O  است بیشتر در معرض گزیدگی قرار می گیرند.

در صورت مشاهده اولین مورد مشکوک به تب دنگی سریعا نسبت به انجام اقدامات پزشکی و آزمایش خون به اولین مرکز پزشکی مراجعه فرمائید.

بیمارستان های مالزی

این فهرست پیشنهادی  است بدیهیست تعداد بیمارستان ها بسیار بیشتر است و انتخاب با شماست

کوالالامپور:

Prince Court Medical Centre
۳۹ Jalan Kia Peng
۵۰۴۵۰, Kuala Lumpur T: (+603) 2160 0000

Sentosa Medical Centre 36 Jalan Chemur Damai Complex 50400
Kuala Lumpur T : (+603)4043 7166

Gleneagles Intan Medical Centre
۲۸۲ & 286 Jalan Ampang
۵۰۴۵۰ Kuala Lumpur T : (+603)4257 1300

Hospital Besar Kuala Lumpur Jalan Pahang, 50586 Kuala Lumpur T : (+603)2615 5555

 

سلانگور:

Ampang Puteri Specialist Hospital 1 Jalan Mamanda 9
Taman Dato Ahmad Razali 68000
Ampang, Selangor T : (+603)4270 2500

Damansara Specialist Hospital 119 Jalan SS20/10
Damansara Utama
Petaling Jaya
۴۷۴۰۰ Selangor T : (+603)7722 2692

Sunway Medical Centre No.5, Jalan Lagoon Selatan, Bandar Sunway,
۴۶۱۵۰ Petaling Jaya, Selangor T : (+603)7491 9191

Hospital Selayang Lebuh Raya Selayang-Kepong,
۶۸۱۰۰ Batu Caves,
Selangor T : (+603)6120 3233

Hospital Kajang Jalan Semenyih, 43000 Kajang T : (+603)8736 3333

 

جوهور:

Johor Specialist Hospital 39-B, Jalan Abdul Samad 80100
Johor Bahru, Johor T : (+607)225 3000

Hospital Sultanah Aminah Jalam Skudai, 80100 Johor Bahru, Johor T : (+607)282 2344

 

پینانگ:

Gleneagles Medical Centre Pulau Pinang Clinic Sdn Bhd
۱, Jalan Pangkor, 10500 Penang
T : (+604)227 6111

Hospital Pulau Pinang Jalan Residensi, 10450 Pulau Pinang T : (+604)229 3333

 مشخصات بیمارستانها و کلینیک های درمانی مالزی

لیست بیمارستانها و کلینیک های درمانی کوالالامپور و حومه

Hospitals

 1. Ampang Puteri Specialist Hospital
  ۱, Jalan Memanda 9,
  Taman Dato Ahmad Razali,
  ۶۸۰۰۰ Ampang.
Tel :+603 4270 2500 +۶۰۳ ۴۲۷۰ ۷۰۶۰
(۲۴-Hour Accident/emergency)
+۶۰۳ ۴۲۷۰ ۲۵۰۰ ext.2255
(Health Screening)

 1. Assunta Hospital
  JalanTempler
  ۴۶۹۹۰ Petaling Jaya.
Tel : +603 7782 3433

 1. Hospital Besar (K.L General Hospital)
  Jalan Pahang ( Near Jalan Tun Razak Circle)
  ۵۰۵۸۶ Kuala Lumpur
Tel : +603 2692 1044 Website: www.hkl.gov.my

 1. Columbia Pacific
  ۲۹۲, Jalan Harum,
  Oakland Commercial Centre
  ۷۰۳۰۰ Seremban, Negeri Sembilan.
Tel : +606 6081 1988

 1. Damansara Specialist Centre
  ۱۱۹ Jalan 20/10, Damansara Utama,
  ۴۷۴۰۰ Petaling Jaya
Tel : +603 7722 3500, +603 7722 2692 ( Emergency & Hotline)

 1. Damai Service Hospital
  Lot 241-243 Jalan Ipoh,
  Kuala Lumpur.
Tel : +603 4043 4900 Website: www.dsh.com.my

 1. Gleneagles Intan Medical Center
  ۲۸۲ & 286, Jalan Ampang,
  ۵۰۴۵۰ Kuala Lumpur.
Tel :+603 4257 1300 +۶۰۳ ۴۲۵۵ ۲۸۸۰
(Ambulance & Emergency)
+۶۰۳ ۴۲۵۵ ۲۷۱۷
(Accident, Emergency & outpatient)

 1. Hearscan
  ۱۰۹ Jalan Maarof,
  Bangsar, 59000 Kuala Lumpur.
Tel : +603 2287 0988

 1. Institut Jantung Negara (National Heart Institute)
  ۱۴۵, Jalan Tun Razak,
  ۵۰۴۰۰ Kuala Lumpur.
Tel : 2698 1333

 1. Mont Kiara Medical City
  Lot 401 F&G, Level 4,
  Suria KLCC.
Tel: +603 2382 3500

 1. Pantai Cheras Medical Centre
  ۱ Jalan 1/96A, Taman Cheras Makmur
  ۵۶۱۰۰ Kuala Lumpur.
Tel : +603 9132 2022 Website: www.pantai.com.my

 1. Pantai Medical Centre
  ۸, Jalan Bukit Pantai
  ۵۹۱۰۰ Kuala Lumpur.
Tel : +603 2282 5077, +603 2285 2288 (Ambulance) Website: www.pantai.com.my

 1. Sentosa Medical Centre
  Lot 626, Seksyen 47,
  No.36 Jalan Chemor
  ۵۰۴۰۰ Kuala Lumpur.
Tel : +603 4043 7166

 1. Subang Jaya Medical Centre
  ۱ Jalan SS 12/1A,
  Subang Jaya,
  ۴۷۵۰۰ Petaling Jaya.
Tel : +603 5634 1212 (Main Line) +۶۰۳ ۵۶۳۰ ۶۰۴۰
(Accident Emergency)
+۶۰۳ ۵۶۳۴ ۱۵۱۵
(Outpatient Appointments)
+۶۰۳ ۵۶۳۰ ۶۱۶۶
(Patient Services Enquiries)
+۶۰۳ ۵۶۳۰ ۶۱۵۳
(Health Screening Centre)

 1. Sunway Medical Centre
  Pusat Perubatan Sunway
  No.5, Jalan Lagoon Selatan,
  Bandar Sunway,
  ۴۶۱۵۰ Petaling Jaya.
Tel : 7491 9191 Website: www.sunway.com.my

 1. Taman Desa Medical Centre & Specialist Hospital
  ۴۵ Taman Desa,
  Off Jalan Klang Lama,
Tel : +603 7982 6500

 1. Tawakal Specialist Hospital
  ۲۰۲-A Jalan Pahang,
  ۵۳۰۰۰ Kuala Lumpur.
Tel : +603 4023 3599, +603 4023 7899 +۶۰۳ ۴۰۲۳ ۰۷۳۳ (Emergency)

 1. Tun Hussien Onn Eye Hospital
  Lot 2, Lorong Utara B,
  Petaling Jaya,
Tel : +603 7956 1511 Website: www.thoneh.com.my

 1. Tung Shin Hospital
  ۱۰۲ Jalan Pudu,
  ۵۵۱۰۰ Kuala Lumpur.
Tel : +603 2072 1655 Website: tungshin.com.my

 1. Universiti Hospital
  Jalan University
  ۴۶۲۰۰ Petaling Jaya.
Tel : +603 7956 4422 Website: www.hukm.ukm.my

قوانین مالزی

قوانین مالزی ، تحصیل در مالزی

گزارش به پلیس

گزارش به پلیس در مالزی در صورت وقوع هر گونه خلاف و حادثه ای بسیار مهم است و در صورت وقوع هر گونه دزدی ، تصادف و …. لازم است که فرد به پلیس مراجعه و نسبت به گزارش دادن اقدامات لازم را انجام دهد. نزدیک ترین پاسگاه پلیس در شهر  Putrajaya است و آدرس این اداره به این شرح ذیل است:

Ibu Pejabat Polis Daereh , Polis Diraja Malaysia,

Presint 7 , Putrajaya

Tel : 03-8886 2222    Fax : 03-8888 0249

Offic Hours : 8.00  a.m – ۴٫۳۰  p.m

Operational Hours : 24 hours

 قوانین مربوط به دعوا

 • اگر در دادگاه با استفاده از شواهد ثابت شود دعوا بخاطر دفاع شخصی بوده مشکلی بوجود نخواهد آمد.
 • اگر دعوا منجر به ضرب و شتم شده و یکی از طرفین بعد از شکایت به پزشک قانونی برود و بعد پرونده به دادگاه ارجاء شود ، اگر رضایت شاکی را جلب کند زندان ندارد اما جریمه نقدی و اخراج از کشور را خواهد داشت.
 • در صورت عدم رضایت شاکی پس از تحمل مجازات زندان اخراج می شود.
 • در صورتیکه خانمی از شهروندان مالزی از آقایی شکایت کند تنها با این عنوان که این آقا مزاحم شده، فرد پس از تحمل زندان مطابق با نظر دادگاه و پرداخت جریمه از کشور اخراج خواهد شد.
 • درگیری لفظی با پلیس مالزی در صورت شکایت پلیس و ارجاع پرونده به دادگاه منتج به اخراج از کشور مالزی می گردد.
 • توصیه می گردد که در صورت بروز هر گونه مشکل بخصوص رانندگی به هر ترتیب مورد را در همان محل حل نموده و سعی کنید به اداره پلیس و به دادگاه منتقل نشوید که در صورت ارجاع پرونده به دادگاه اخراج از کشور مالزی قطعی می باشد.

 قوانین مربوط به دزدی

 • اگر سن متهم زیر ۱۸ سال و مقدار دزدی نیز کمتر از ۱۰۰ رینگیت باشد ، بعد از تحمل یک روز زندان باید مبلغ ۲۵۰۰ رینگیت جریمه بپردازد و در دادگاه اطفال تعهد کتبی مبنی بر عدم انجام دزدی امضاء نماید.
 • اگر سن متهم بالای ۱۸ سال باشد ویا دزدی بالای ۱۰۰ رینگیت باشد از یک تا سه روز زندان و نیز جریمه از ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ رینگیت خواهد داشت و از کشور نیز اخراج می شود.
 • در صورتیکه ثابت شود قصد او واقعاٌ دزدی بوده و سهوی در کار نبوده  ۶-۳ ماه زندان را باید تحمل نموده و از کشور اخراج می شود.

قوانین مربوط به تصادف

 • در صورتی که راننده فاقد گواهینامه معتبر ویا تاریخ اعتبار آن منقضی شده باشد باید تمام هزینه و خسارت تصادفها را پرداخت کرده و بیمه هیچ گونه تعهدی در قبال این نوع تصادفات نخواهد داشت.
 • در صورتیکه از راننده شکایت شود و یا پلیس راننده را بخاطر عدم داشتن گواهینامه به دادگاه معرفی نماید ، شخص مذکور از کشور اخراج می شود ، حتی اگر در آن حادثه مقصر نباشد.

قوانین کیفری مالزی جهت جرائم افراد خارجی

دولت و کشور مالزی قاچاق مواد مخدر را بالاترین جرم می داند و در مالزی مجازات بسیار سخت اعدام را در نظر گرفته اند و در حال حاضر بسیاری از بازداشت شده گان در این مقوله منتظر نوبت اعدام هستند.

از آنجایی که سلامت جوانان و جامعه برای دولت مالزی بسیار حائز اهمیت است برای این جرم مجازاتی را در نظذ گرفته اند که در سایر کشورها به اینصورت با این جرم برخورد نمی کنند و این باعث شده است که جامعه از این مقوله تا حدود زیادی دوری نماید.

درباره کشور مالزی

درباره کشور مالزی ، تحصیل در مالزی

 

وضعیت جغرافیایی مالزی

كشور زیبا و پوشیده از جنگل در جنوب شرق آسیا در مدار ۱۱۲ درجه شرقی و ۲ درجه شمالی میباشد این كشور به لحاظ موقعیت جغرافیایی ویژه استوایی(نزدیك به مدار صفر درجه ) دارای آب وهوای گرم وشرجی در تمام طول سال میباشد ،ودمای هوا بین۳۲ تا ۳۶ درجه سانتیگراد است.

از شمال با كشور تا یلند ،از جنوب با كشور سنگاپور و از سمت جنوب شرقی با اندونزی و بروئنی هم مرز میباشد.

 

پایتخت مالزی

پایتخت كشور مالزى، كوالالامپور(kuala lampur) می باشد البته مركز حكومت و وزارت خانه های این كشور در شهر جدید پوتراجایا واقع شده است .

مالزی دارای ۱۳ استان است كه استانداران هر استان اصطلاحا سلطان نامیده میشوند.

آب و هوای مالزی

آب و هواى كشور مالزى در تمام فصول سال گرم و شرجى مى‏باشد، دماى هوا در سردترین حالت ممكن به۲۹ درجه و در گرمترین روز به ۳۴ مى‏رسد.

جمعیت مالزی

جمعیت این كشور در حدود بیست وسه میلیون نفر با ساختار جمعیتی تا پانزده سال ۳۴%، از پانزده سال تا شصت و پنج سال ۶۲% و از شصت وپنج سال به بالا ۴% میباشد .

میانگین سنی در این كشور ۲۳ سال میباشد.

سه نژاد اصلی مالزی، مالایی، چینی و هندی به همراه اقوامی دیگر چون کاداسان دوسونز، ایبان و سایر گروه های نژادی بافت مالزی را تشکیل می دهند.

جمعیت ایرانیان مقیم مالزی در حدود ۷۰۰۰۰ نفر برآورد شده است و این جمعیت به سرعت در حال افزایش می باشد.

 دین رسمی مالزی

دین رسمی این کشور اسلام است ولی اعتقاد به دیگر ادیان و مذاهب آزاد است و بهاسوملای (زبان مالی) زبان ملی کشور است ولی افراد بسیاری به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

برق مصرفی ، وزن و مقیاس در  مالزی

ولتاژ ۲۲۰ ولت AC با سیکل ۵۰ دور در ثانیه و پریزهای برق سه شاخه در مالزی استاندارد است. اگر شما از کشوری با ولتاژ متفاوت مسافرت می کنید ، بهتر است که آداپتور و کانکتور خود را همراه داشته باشید. با این حال از فرودگاه و فروشگاه های الکتریکی به سادگی می توانید این وسایل را تهیه کنید.سیستم مالزی سیستم وزن و مقیاس متریک است.

تفریحات در مالزی

امكانات تفریحی و توریستی كشور مالزی بسیار زیاد است و تفریحات ورزشی بسیار در دسترس و كم هزینه می باشد ولی به طور كلی تفریحات توریستی برای كسانی كه در مالزی اقامت گزیده اند بسیار كم هزینه تر از كسانی است كه در فصول توریستی به مالزی مسافرت می نمایند.

آرایشگاه در مالزی

آرایشگاه در اکثر مراکز خرید موجود است و بعنوان مثال یک آرایشگاه در مرکز خرید آلاماندا (Alamanda ) و یک آرایشگاه در مرکز خرید مقابل استریت مال و در HB2 موجود است.

ساختن کلید یدک در مالزی

ساختن کلید یدک در مالزی و کشورهای خارجی کار مشکلی است و ایراد قانونی دارد مگر شخص صاحب واقعی کلید باشد و مدارکی دال بر این موضوع داشته باشد . جهت ساخت کلید یک کلید سازی در مرکز خرید استریت مال و در مرکز خرید آلاماندا در شهر کوالالامپور موجود است.

جملات مورد نیاز در طول سفر به مالزی

جملاتی که در طول سفر به مالزی مورد نیاز شما قرار می گیرد
سلام:Halo
بله:Ya
خیر(نه):Tidak
خوش آمدید:Selamat datang
متشکرم:Terima kasih
لطفا:Sila
خوب است:Baik
متاسفم:Menyesal
صبحانه:Sarapan
ناهار:Makan siang
شام:makan malam
قیمت؟:Harga?
خدا نگهدار:Sampai jumpa
لطفا این آدرس را به من نشان دهید:Tolong tunjukkan alamat
ایستگاه متروکجاست؟:Stesen kereta bawah tanah?
ایستگاه اتوبوس کجاست: Bus berhenti?
لطفایک تاکسی خبر کنید: tolong panggilkan teksi
من زبان بلد نیستم:Saya tidak bias bicara Bahasa
ساعت چنده:what time is it
خیلی خوشمزه است:Sangat lazat
هیجان انگیز است: Menyenangkan
روز خوبی بود:hari yang baik
لطفا با این شماره تماس بگیرید:Hubungi nombor ini

خرید لباس در مالزی

براى خرید لباس و وسایل شخصی مى‏توانید به نزدیك ‏ترین مركز خرید مانند  shopping Genrad & Times Squre  و یا فروشگاههای نزدیک مرکز شهر که لیست آنها در قسمت مراکز خرید آمده مراجعه فرمایید ، برای پیدا کردن مراکز خرید بیشتر از سایت گوگل مپ نیز می توانید کمک بگیرید و در بر روی نقشه نزدیکترین مرکز خرید به محل زندگی خود را پیدا کنید.

زبان مالزی

زبان مالایی که به محلی بهاس ملایو خوانده می‌شود، زبانی است که توسط مردم نژاد مالایی که از ساکنان شبه جزیرهٔ مالایا، جنوب تایلند، سنگاپور و شمال شرقی سوماترا هستند، صحبت می‌شود.

زبان تِلُگو یا تلوگو (తెలుగు – Telugu ) یکی از زبان‌های دراویدی است که در مالزی نیز صحبت می شود.

بر اساس سرشماری ۲۰۰۱ تلگویی با ۷۴ میلیون گویشور سومین زبان بومی پرشمار در هند و پانزدهمین زبان پر گویشور در جهان است.

زبان جاوه‌ای (به جاوه‌ای: basa Jawa) (به اندونزیایی: bahasa Jawa) یکی از زبان‌های رایج در بخش‌های مرکزی و شرقی جزیرهٔ جاوه در اندونزی است.

علاوه بر این مناطق، بسیاری از گویشوران این زبان در سواحل شمالی جاوهٔ غربی ساکن هستند. زبان جاوه‌ای زبان مادری بیش از ۷۵٬۵۰۰٬۰۰۰ نفر در جهان است.

زبان کانتوِنی (کانتُنی) نام یکی از زبان‌های چینی است.
کانتوِنی بیشتر در جنوب چین در گوانگ‌دونگ (کانتون)، هنگ کنگ و ماکائو تکلم می‌شود.

تلویزیون و رسانه در مالزی

شبکه های تلویزیون رایگان در مالزی تعدادی به زبان های محلی وتعدادی به زبان انگلیسی پخش می شوند . اگر مایل هستید که کانال های بیشتر و متنوع تری را تماشا کنید می توانید از اشتراک تلویزیون ماهواره Astro استفاده کرده که حداقل قیمت آن ماهانه ۵۵ رینگیت است.

 

تلفن اضطراری و راهنمای تلفن

در صورت نیاز به خدمات درمانی و اورژانس ، آتش نشانی و یا پلیس با شماره  ۹۹۹ تماس حاصل فرمایید . برای گرفتن این شماره در تلفن های ثابت و در تلفن های همراه نیازی به پیش شماره نیست .

برای دستیابی به راهنمای تلفن با شماره ۱۰۳ تماس حاصل فرمایید و این شماره در تلفن های ثابت و در تلفن های همراه نیازی به پیش شماره ندارد.

تلفن عمومی و اینترنتی

سایبریا و اکثر ساختمان های دانشگاهها تلفن موجود می باشد.

شرکتهای مختلفی کارتهای تلفن اینترنتی را عرضه می نمایند که در بسیاری از فروشگاه ها موجود استiTalk , Ring,Ring , Centennial  از جمله این کارت ها می باشند.

ثبت نام و خرید تلفن ثابت در مالزی

۱٫      برای ثبت نام تلفن به دلیل خارجی بودن شما حدود ۱۰۰۰ رینگیت ودیعه دریافت می شود.

۲٫      یک نفر مالزیایی برای مثال صاحب خانه می تواند با ودیعه گذاشتن حدود ۷۰ رینگیت تلفن برای شما ثبت نام کند.

 

زمان و روزهای کاری در مالزی

زمان مالزی هشت ساعت جلوتر از GMT و ۱۶ ساعت جلوتر از ساعت استاندارد پاسیفیک آمریکا است و ۵/۴ ساعت نیز ازایران جلوتر می باشد.

در همه ایالتها به استثناء قدح، کلانتان، ترنگانو، شنبه ها نصف روز و یکشنبه تمام روز تعطیل عمومی می باشد و در قدح، کلانتان، ترنگانو، جمعه ها نصف روز و شنبه ها تمام روز تعطیل عمومی است.

تعطیلات و اعیاد مهم در مالزی

 • روز اول سال (۱ ژانویه).
 • هاری رایا عید الفطر (نوامبر/ دسامبر/ ژانویه … )
 • عید آغاز سال چینی (ژانویه/ فوریه).
 • روز موجودیت فدرال (۱ فوریه)
 • روز ویساک (می )
 • روز تولد پادشاه (ژوئن)
 • روز ملی (۳۱ آگوست)
 • روز دیپاوالی (اکتبر/ نوامبر)
 • کریسمس ( ۲۵ دسامبر)

زمان و اختلاف ساعات مالزی

زمان مالزی هشت ساعت جلوتر از GMT و ۱۶ ساعت جلوتر از ساعت استاندارد پاسیفیک آمریکا است و ۵/۴ ساعت نیز ازایران جلوتر می باشد.

اختلاف ساعت ايران با كشور مالزى ۵/۴ ساعت ‏مى‏باشد يعنى در حالى كه ساعت در ايران ۱۲ ظهر است در مالزى ۴:۳۰ بعد از ظهر مى‏باشد.

ساعات کار بانک ها و دفاتر پست

ساعات کار بانکها در روزهای عادی هفته از ۹:۳۰ صبح تا ۴:۰۰ بعدازظهر و شنبه ها از ۹:۰۰ صبح تا ۱۱:۳۰ صبح است. بانکهای ایالتهای قدح، کلانتان، ترنگانو از شنبه تا چهارشنبه از ۹:۳۰ صبح تا ۴:۰۰ بعدازظهر و در روزهای پنج شنبه از ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ باز و همه بانکها در اولین و سومین شنبه هر ماه تعطیل هستند.

دفاتر پست از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۵ بعدازظهر هر روز به جز یکشنبه ها و تعطیلات عمومی، باز هستند. در قدح، کلانتان، ترنگانو، دفاتر پست روزهای جمعه و روزهای تعطیل عمومی بسته می باشد.

مراکز خرید مالزی

 مراکز خرید مالزی

مراکز خرید مالزی

 

مرکز خرید لوت ۱۰ کوالالامپور

Opening Hours: Daily, 10:00 – ۲۲:۰۰
Location: At the corner of Jalan Bukit Bintang and Jalan Sultan Ismail, next to KL Plaza and opposite Sungei Wang Plaza. The mall is directly connected to Bukit Bintang Monorail Station.
Address: 50 Jalan Sultan Ismail
Tel: (603) 2716 8615

مرکز خرید اوتاما کوالالامپور

One Utama Shopping Centre

Opening Hours: Daily, 10:00 – ۲۲:۰۰
Location: Located at LDP Highway, 5 minutes drive from SS2 Petaling Jaya
Address: 1, Lebuh Bandar Utama, Bandar Utama City Centre, Bandar Utama, 47800 Petaling Jaya, Selangor Darul Ehsan
Tel: (603) 7710 8118

مرکز خرید آیکانو کوالالامپور

The Curve/Cineleisure Damansara/Ikano Power Centre

Fashion Mall: 10am-10pm Daily
Street Mall: 10am-12am (Monday-Thursday), 10am to 1am (Friday-Sunday, Eve of Public Holidays)
Location: Across the street from IKEA, located beside the LRP Highway
Address: Jalan PJU 7/3, Mutiara Damansara, 47810 Petaling Jaya, Selangor, Malaysia
Tel: (603) 7710 6868

بازار پاسار مالام بنگسر

Pasar Malam in Bangsar

Opening Hours: Sunday, 18:00 – ۲۲:۰۰
Location: Between Jalan Maarof and Jalan Telawi 2, Bangsar Baru, 59100 Kuala Lumpur, Malaysia

مرکز خرید برجایا تایمز اسکوور کوالالامپور

Berjaya Times Square

Opening Hours: Daily, 10:00 – ۲۲:۰۰
Location: Opposite Melia Hotel and Amoda building. You can exit straight into the shopping mall from Imbi Monorail Station.
Address: No. 1 Jalan Imbi
Tel: (603) 2117 3111

مرکز خرید کامپیوتر لویات کوالالامپور

Low Yat Plaza

Opening Hours: Daily, 10:00 – ۲۲:۰۰
Location: Behind Amoda Building, which is across the street from Berjaya Times Square, and right beside Bukit Bintang Plaza/Sungei Wang Plaza.
Address: No. 7, Jalan Bintang, Off Jalan Bukit Bintang, Bukit Bintang Central,
Tel: (603) 2148 3651

مرکز خرید استار هیل گالری کوالالامپور

Starhill Gallery

Opening Hours: Daily, 10:00 – ۲۲:۰۰
Location: Across the street from Pavilion KL, right next to Berjaya KL Plaza.
Address: 181, Jalan Bukit Bintang, 55100 Kuala Lumpur
Tel: (603) 2782 3855

مرکز خرید پاولیون کوالالامپور

Pavilion

Opening Hours: Daily, 10:00 – ۲۲:۰۰
Location: Right next to Grand Millennium Kuala Lumpur, across the street from JW Marriott and Starhill Gallery.
Address: 168 Jalan Bukit Bintang, 55100 Kuala Lumpur, Malaysia
Tel: (603) 2118 8833

مرکز خرید سونگی وانگ پلازا

Sungei Wang Plaza & BB Plaza

Location: Across the street from Lot 10, next to Imbi Plaza and Low Yat Plaza
Address: 99 Jalan Bukit Bintang
Tel: (603) 2144 9988

مرکز خرید تایمز اسکوور مالزی

مراکز بسیار زیبا و بزرگی در شهر کوالالامپور واقع است که بسیاری از آنها از نمونه های اروپایی کپی برداری شده است و امکانات خوبی برای خرید در آنها مهیا شده است که تعدادی از آنها را در ذیل معرفی خواهیم نمود.

Times Square

Berjaya Times Square Joint Management Body

۱ Jalan Imbi, 55100 Kuala Lumpur, Malaysia.

Tel: (+603) 2117 3111

Fax: (+603) 2145 2471

مرکز خرید استریت مال

این مرکز خرید شامل رستوران های مختلف و فروشگاه هایی از جمله فروشگاه لوازم التحریر ، سوپرمارکت شبانه روزی ، کلید سازی ، آژانس مسکن ، خشکشویی ، کلینیک پزشکی ، دفترپست ، مواد غذایی و رستوران و… است .

مرکز خرید آیکیا IKEA

این مرکز وابسته به شرکت سوئدی تولید مبلمان و لوازم غیر الکترونیکی خانگی است که محصولات زیبا و با کیفیت داشته و این شرکت یک نمایشگاه فروش بزرگ در مالزی نموده است . آدرس این نمایشگاه به شرح زیر است :

IKEA Damansara, IKANO power centre , NO.2,Jalan

PJU 7/2, Mutira Damansara, 47800 Petaling Jaya

Selangor Darul Ehsan,Malaysia

Tel: 6-03-7726 7777

Opening hours : Monday to Sunday 10am-10pm

www.ikea.com.my

مرکز خرید آلاماندا Alamanda

مرکز خرید بزرگی در شهر پوتراجایا است که شامل رستوران ها و قهوه سراها و فروشگاه هایی از جمله کتاب فروشی ، شعبه ای از فروشگاه های زنجیره ای کافور ، کلید سازی ، عکاسی ، آرایشگاه ، فروشگاه های متنوع لباس ، لوازم الکترونیکی و رستوران های متنوع و غذاخوری های خوب میباشد.

Jalan Alamanda Precinct 1 , Putragaya

Tel: ( 6)03 8888 8882

Fax: (6)03 8888 5299

www.alamanda.com.my

مراکز خرید ، رستوران و هتلهای مالزی

براى خريد لباس و لوازم و وسايل شخص در شهر کوالالامپور مالزی مى‏توانيد به مراكز خريد مانند تایمز اسکوور ، مید ولی و بی بی پلازا و برجهای دوقلو کی ال سی سی و یا فروشگاههای نظایر آنها مراجعه کنید.

فروشگاههاى زيادى در شهرهاى مالزى براى خريد موجود است كه از بهترين آنها مى‏شود به كارفور(carrfour)، جانيت (Giant)، جاسكو (jusco)، تسكو (tesco) ، استریت مال ، آیکیا IKEA و آلاماندا Alamanda اشاره نمود.

مرکز خرید آمکورپ مال مالزی

Amcorp Mall

Opening Hours: Daily, 10:00 – ۲۲:۰۰
Location: Take the Putra LRT to the Taman Jaya station. Amcorp Mall is just within few minutes walk from the station
Address: 18, Pesiaran Barat, Off Jalan Timur, 46200 Petaling Jaya
Tel: (603) 7958 5319

مرکز خرید سوبانگ پرید

Subang Parade

Opening Hours: Daily, 10:00 – ۲۲:۰۰
Location: Beside the Federal Highway, 5 minutes drive from Sunway Pyramid.
Address: No 5 Jalan SS16/1, 47500 Subang Jaya, Selangor Darul Ehsan, Malaysia
Tel: (603) 5032 9778

مرکز خرید بنگسر ویلیج

Bangsar Village

Opening Hours: Daily, 10:00 – ۲۲:۰۰
Address: Jalan Telawi Satu, Bangsar Baru, 59100 Kuala Lumpur, Malaysia
Tel: (603) 2288 1200/2288 1808

مرکز خرید اونیو کی کوالالامپور

Avenue K

Opening Hours: Daily, 10:00 – ۲۲:۰۰
Address: 156, Jalan Ampang
Tel: (603) 2168 7888

مرکز خرید بنگار مالزی

Bangsar Shopping Centre

Opening Hours: Daily, 10:00 – ۲۲:۰۰
Address: Jalan Maarof, 59000, Kuala Lumpur, Malaysia
Tel: (603) 2094 7700

مید ولی مگا مال

Mid Valley Megamall

Opening Hours: Daily, 10:00 – ۲۲:۰۰
Address: Mid Valley City, Lingkaran Syed Putra, 59200 Kuala Lumpur
Tel: (603) 2938 3333

سوریا کی ال سی سی کوالالامپور

Suria KLCC

Opening Hours: Daily, 10:00 – ۲۲:۰۰
Location: At the junction of Jalan Ampang & Jalan P. Ramlee
Address: Jalan Ampang, KLCC
Tel: (603) 2382 8448/2382 2828

بی بی پلازا کوالالامپور

Bukit Bintang Plaza and Sungai Wang Plaza

Opening Hours: 10.00 – 22.00
Location: Bukit Bintang

درباره کشور مالزی

درباره کشور مالزی ، تحصیل در مالزی

 

وضعیت جغرافیایی مالزی

كشور زیبا و پوشیده از جنگل در جنوب شرق آسیا در مدار ۱۱۲ درجه شرقی و ۲ درجه شمالی میباشد این كشور به لحاظ موقعیت جغرافیایی ویژه استوایی(نزدیك به مدار صفر درجه ) دارای آب وهوای گرم وشرجی در تمام طول سال میباشد ،ودمای هوا بین۳۲ تا ۳۶ درجه سانتیگراد است.

از شمال با كشور تا یلند ،از جنوب با كشور سنگاپور و از سمت جنوب شرقی با اندونزی و بروئنی هم مرز میباشد.

 

پایتخت مالزی

پایتخت كشور مالزى، كوالالامپور(kuala lampur) می باشد البته مركز حكومت و وزارت خانه های این كشور در شهر جدید پوتراجایا واقع شده است .

مالزی دارای ۱۳ استان است كه استانداران هر استان اصطلاحا سلطان نامیده میشوند.

آب و هوای مالزی

آب و هواى كشور مالزى در تمام فصول سال گرم و شرجى مى‏باشد، دماى هوا در سردترین حالت ممكن به۲۹ درجه و در گرمترین روز به ۳۴ مى‏رسد.

جمعیت مالزی

جمعیت این كشور در حدود بیست وسه میلیون نفر با ساختار جمعیتی تا پانزده سال ۳۴%، از پانزده سال تا شصت و پنج سال ۶۲% و از شصت وپنج سال به بالا ۴% میباشد .

میانگین سنی در این كشور ۲۳ سال میباشد.

سه نژاد اصلی مالزی، مالایی، چینی و هندی به همراه اقوامی دیگر چون کاداسان دوسونز، ایبان و سایر گروه های نژادی بافت مالزی را تشکیل می دهند.

جمعیت ایرانیان مقیم مالزی در حدود ۷۰۰۰۰ نفر برآورد شده است و این جمعیت به سرعت در حال افزایش می باشد.

 دین رسمی مالزی

دین رسمی این کشور اسلام است ولی اعتقاد به دیگر ادیان و مذاهب آزاد است و بهاسوملای (زبان مالی) زبان ملی کشور است ولی افراد بسیاری به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

برق مصرفی ، وزن و مقیاس در  مالزی

ولتاژ ۲۲۰ ولت AC با سیکل ۵۰ دور در ثانیه و پریزهای برق سه شاخه در مالزی استاندارد است. اگر شما از کشوری با ولتاژ متفاوت مسافرت می کنید ، بهتر است که آداپتور و کانکتور خود را همراه داشته باشید. با این حال از فرودگاه و فروشگاه های الکتریکی به سادگی می توانید این وسایل را تهیه کنید.سیستم مالزی سیستم وزن و مقیاس متریک است.

تفریحات در مالزی

امكانات تفریحی و توریستی كشور مالزی بسیار زیاد است و تفریحات ورزشی بسیار در دسترس و كم هزینه می باشد ولی به طور كلی تفریحات توریستی برای كسانی كه در مالزی اقامت گزیده اند بسیار كم هزینه تر از كسانی است كه در فصول توریستی به مالزی مسافرت می نمایند.

آرایشگاه در مالزی

آرایشگاه در اکثر مراکز خرید موجود است و بعنوان مثال یک آرایشگاه در مرکز خرید آلاماندا (Alamanda ) و یک آرایشگاه در مرکز خرید مقابل استریت مال و در HB2 موجود است.

ساختن کلید یدک در مالزی

ساختن کلید یدک در مالزی و کشورهای خارجی کار مشکلی است و ایراد قانونی دارد مگر شخص صاحب واقعی کلید باشد و مدارکی دال بر این موضوع داشته باشد . جهت ساخت کلید یک کلید سازی در مرکز خرید استریت مال و در مرکز خرید آلاماندا در شهر کوالالامپور موجود است.

جملات مورد نیاز در طول سفر به مالزی

جملاتی که در طول سفر به مالزی مورد نیاز شما قرار می گیرد
سلام:Halo
بله:Ya
خیر(نه):Tidak
خوش آمدید:Selamat datang
متشکرم:Terima kasih
لطفا:Sila
خوب است:Baik
متاسفم:Menyesal
صبحانه:Sarapan
ناهار:Makan siang
شام:makan malam
قیمت؟:Harga?
خدا نگهدار:Sampai jumpa
لطفا این آدرس را به من نشان دهید:Tolong tunjukkan alamat
ایستگاه متروکجاست؟:Stesen kereta bawah tanah?
ایستگاه اتوبوس کجاست: Bus berhenti?
لطفایک تاکسی خبر کنید: tolong panggilkan teksi
من زبان بلد نیستم:Saya tidak bias bicara Bahasa
ساعت چنده:what time is it
خیلی خوشمزه است:Sangat lazat
هیجان انگیز است: Menyenangkan
روز خوبی بود:hari yang baik
لطفا با این شماره تماس بگیرید:Hubungi nombor ini

خرید لباس در مالزی

براى خرید لباس و وسایل شخصی مى‏توانید به نزدیك ‏ترین مركز خرید مانند  shopping Genrad & Times Squre  و یا فروشگاههای نزدیک مرکز شهر که لیست آنها در قسمت مراکز خرید آمده مراجعه فرمایید ، برای پیدا کردن مراکز خرید بیشتر از سایت گوگل مپ نیز می توانید کمک بگیرید و در بر روی نقشه نزدیکترین مرکز خرید به محل زندگی خود را پیدا کنید.

زبان مالزی

زبان مالایی که به محلی بهاس ملایو خوانده می‌شود، زبانی است که توسط مردم نژاد مالایی که از ساکنان شبه جزیرهٔ مالایا، جنوب تایلند، سنگاپور و شمال شرقی سوماترا هستند، صحبت می‌شود.

زبان تِلُگو یا تلوگو (తెలుగు – Telugu ) یکی از زبان‌های دراویدی است که در مالزی نیز صحبت می شود.

بر اساس سرشماری ۲۰۰۱ تلگویی با ۷۴ میلیون گویشور سومین زبان بومی پرشمار در هند و پانزدهمین زبان پر گویشور در جهان است.

زبان جاوه‌ای (به جاوه‌ای: basa Jawa) (به اندونزیایی: bahasa Jawa) یکی از زبان‌های رایج در بخش‌های مرکزی و شرقی جزیرهٔ جاوه در اندونزی است.

علاوه بر این مناطق، بسیاری از گویشوران این زبان در سواحل شمالی جاوهٔ غربی ساکن هستند. زبان جاوه‌ای زبان مادری بیش از ۷۵٬۵۰۰٬۰۰۰ نفر در جهان است.

زبان کانتوِنی (کانتُنی) نام یکی از زبان‌های چینی است.
کانتوِنی بیشتر در جنوب چین در گوانگ‌دونگ (کانتون)، هنگ کنگ و ماکائو تکلم می‌شود.

تلویزیون و رسانه در مالزی

شبکه های تلویزیون رایگان در مالزی تعدادی به زبان های محلی وتعدادی به زبان انگلیسی پخش می شوند . اگر مایل هستید که کانال های بیشتر و متنوع تری را تماشا کنید می توانید از اشتراک تلویزیون ماهواره Astro استفاده کرده که حداقل قیمت آن ماهانه ۵۵ رینگیت است.

 

تلفن اضطراری و راهنمای تلفن

در صورت نیاز به خدمات درمانی و اورژانس ، آتش نشانی و یا پلیس با شماره  ۹۹۹ تماس حاصل فرمایید . برای گرفتن این شماره در تلفن های ثابت و در تلفن های همراه نیازی به پیش شماره نیست .

برای دستیابی به راهنمای تلفن با شماره ۱۰۳ تماس حاصل فرمایید و این شماره در تلفن های ثابت و در تلفن های همراه نیازی به پیش شماره ندارد.

تلفن عمومی و اینترنتی

سایبریا و اکثر ساختمان های دانشگاهها تلفن موجود می باشد.

شرکتهای مختلفی کارتهای تلفن اینترنتی را عرضه می نمایند که در بسیاری از فروشگاه ها موجود استiTalk , Ring,Ring , Centennial  از جمله این کارت ها می باشند.

ثبت نام و خرید تلفن ثابت در مالزی

۱٫      برای ثبت نام تلفن به دلیل خارجی بودن شما حدود ۱۰۰۰ رینگیت ودیعه دریافت می شود.

۲٫      یک نفر مالزیایی برای مثال صاحب خانه می تواند با ودیعه گذاشتن حدود ۷۰ رینگیت تلفن برای شما ثبت نام کند.

 

زمان و روزهای کاری در مالزی

زمان مالزی هشت ساعت جلوتر از GMT و ۱۶ ساعت جلوتر از ساعت استاندارد پاسیفیک آمریکا است و ۵/۴ ساعت نیز ازایران جلوتر می باشد.

در همه ایالتها به استثناء قدح، کلانتان، ترنگانو، شنبه ها نصف روز و یکشنبه تمام روز تعطیل عمومی می باشد و در قدح، کلانتان، ترنگانو، جمعه ها نصف روز و شنبه ها تمام روز تعطیل عمومی است.

تعطیلات و اعیاد مهم در مالزی

 • روز اول سال (۱ ژانویه).
 • هاری رایا عید الفطر (نوامبر/ دسامبر/ ژانویه … )
 • عید آغاز سال چینی (ژانویه/ فوریه).
 • روز موجودیت فدرال (۱ فوریه)
 • روز ویساک (می )
 • روز تولد پادشاه (ژوئن)
 • روز ملی (۳۱ آگوست)
 • روز دیپاوالی (اکتبر/ نوامبر)
 • کریسمس ( ۲۵ دسامبر)

زمان و اختلاف ساعات مالزی

زمان مالزی هشت ساعت جلوتر از GMT و ۱۶ ساعت جلوتر از ساعت استاندارد پاسیفیک آمریکا است و ۵/۴ ساعت نیز ازایران جلوتر می باشد.

اختلاف ساعت ايران با كشور مالزى ۵/۴ ساعت ‏مى‏باشد يعنى در حالى كه ساعت در ايران ۱۲ ظهر است در مالزى ۴:۳۰ بعد از ظهر مى‏باشد.

ساعات کار بانک ها و دفاتر پست

ساعات کار بانکها در روزهای عادی هفته از ۹:۳۰ صبح تا ۴:۰۰ بعدازظهر و شنبه ها از ۹:۰۰ صبح تا ۱۱:۳۰ صبح است. بانکهای ایالتهای قدح، کلانتان، ترنگانو از شنبه تا چهارشنبه از ۹:۳۰ صبح تا ۴:۰۰ بعدازظهر و در روزهای پنج شنبه از ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ باز و همه بانکها در اولین و سومین شنبه هر ماه تعطیل هستند.

دفاتر پست از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۵ بعدازظهر هر روز به جز یکشنبه ها و تعطیلات عمومی، باز هستند. در قدح، کلانتان، ترنگانو، دفاتر پست روزهای جمعه و روزهای تعطیل عمومی بسته می باشد.

حمل و نقل مالزی

حمل و نقل مالزی

حمل و نقل مالزی ، تحصیل در مالزی

فرودگاه کوالالامپور مالزی

فرودگاه اصلی ورودی مالزی فرودگاه بین المللی کوالالامپور (KLIA) در سپانگ است که تقریباً در ۵۰ کیلومتری شهر کوالالامپور واقع شده است و حدود یک ساعت تا شهر کوالالامپر فاصله دارد. سایر فرودگاههای بین المللی که به عنوان نقطه ورودی فعالیت می نمایند عبارتند از پنانگ کوچینگ کوتاکینابالو و لانگ کاوای می باشند.

 

این فرودگاه دارای ۵ طبقه است و در هنگامی که از ایران به فرودگاه مالزی وارد می شوید فرودگاه بسیار مجهزی را با دو بخش مجزا مشاهده می کنید که برای عزیمت از سالن یک به سالن خروجی و بخش کنترل ویزا باید به ترن های اتوماتیک بدون راننده سوار شوید و در پس از طی مسافتی حدود یک کیلومتر به سالن ترانزیت بعدی و محل کنترل ویزا خواهید رسید.

پس از گذر از بخش کنترل ویزا به سالن گمرک خواهید رسید که می توانید بار خود را از روی ریل دریافت و با چرخ دستی از سالن گمرک خارج شوید.

در قسمت چپ سالن فرودگاه صرافی برای تبدیل ارز وجود دارد که می توانید ارز همراه خود را تبدیل نمایید که البته توصیه می شود بیش از ۱۰۰ دلار تبدیل نفرمایید زیرا قیمت تبدیل پایین است.

و همینطور در قسمت چپ سالن خروجی فرودگاه رستوران کی اف سی و سوپر مارکت موجود است و در قسمت راست سالن یک گیشه جهت فروش سیم کارت موبایل هات لاین وجود دارد که با ۱۰ رینگت می توانید یک سیم کارت با ۴ رینگت شارژ دریافت فرمایید.

همچنین در قسمت راست سالن فرودگاه یک رستوران و اسباب بازی فروشی و یک سالن جهت فروش بلیط خطوط هوایی داخلی مالزی وجود دارد که اگر قصد عزیمت به شهر دیگری مانند جوهور را دارید براحتی می توانید بلیط هوایی با حدود ۱۰۰-۵۰ دلار خریداری کنید و به آنجا عازم شوید.

درون فرودگاه کوالالامپور ترن مخصوص قرار دارد كه با ۴۵ رينگت شما را به مركز شهرمى برد. البته تاكسى بهترين راه براى رسيدن به مقصد مى‏باشد كه با ۸۰ رينگت شما را به پايتخت و با ۵۰ رينگت شما را به شهر سان وى (sunway) مى رساند.

شبکه خطوط هوایی مالزی

دروازه اصلی ورود به مالزی از طریق فرودگاه بین المللی کوالالامپور (KLIA) در منطقه سپانگ است که حدوداً در ۵۰ کیلومتری شهر کوالالامپور واقع شده است. سایر فرودگاههای بین المللی که به عنوان نقطه ورودی کشور مالزی فعالیت می نمایند عبارتند از: پنانگ، کوچینگ، کوتاکینابالو و لانگ کاوای.

دفاتر هواپیمایی های خارجی در مالزی

ایران ایر، امارات، اتحاد، قطر ایرویز، مالزي ایرلاین، ایر ایشیاو سایر خطوط هوایی

 • Iran Air: 03- 21610411
 • Etihad : 03 – ۲۶۸۷۲۲۲۲
 • Malaysian Airlines: 1300 883 000
 • Air Asia: 03- 87754000
 • Qatar Airways: 03- 214118181
 • Emirates: 03 – ۲۰۵۸۵۸۸۸
 • Gulf Air: 03 – ۲۱۴۱۲۶۷۶
 • Singapore: 03- 26923122
 • Kuwait Airways: 03-20316033
 • Mas Kargo: 03-8777 1717

 دفتر ایران ایر در مالزی

دفتر هواپیمایی ایران ایر در شهر کوالالامپور در نزدیکی برجهای دوقلو پتروناس و در زیر ساختمان وایا پارک و در نزدیکی ساختمان مرکزی بانک استرالیا و مالزی واقع شده که امور مربوط به پروازهای آن در این دفتر صورت می گیرد. جهت تماس با این دفتر :

Address : B-O-12, Block B’ no  ۱۲, Meganave 2,

Jalan Yap Kwan Seng, 50450,Kuala Lumpur

Tel: +603-21611351

 

اجاره خودرو در مالزی

اجاره خودرو در بین دانشجویان وفور دیده می شود که اجاره خودروهای مختلف با نحوه زمان بندی متفاوت امکان پذیر است و شما برای رانندگی درکشور مالزی ابتداعا نیاز به داشتن گواهینامه رانندگی مالزی دارید.

لیست قیمتهای اجاره اتومبیل

نوع اتومبیل هر ساعت نصف روز یک روز یک ماه
Kancil ۵ ۴۵ ۶۵ ۷۵۰
Kelisa ۶ ۵۰ ۷۵ ۱۰۰۰
Wira ۷ ۶۰ ۹۰ ۱۲۰۰
Saga ۷ ۵۵ ۸۰ ۹۰۰
Waja ۱۰ ۷۵ ۱۳۰ ۱۸۰۰
Gen 2 ۱۰ ۷۵ ۱۳۰ ۱۸۰۰
Kia Rio ۱۰ ۷۵ ۱۳۰ ۱۸۰۰
Kia Picanto ۷ ۶۰ ۹۵ ۱۳۰۰
Proton Savy ۷ ۶۰ ۹۰ ۱۳۰۰
Myvi ۸ ۶۵ ۱۰۰ ۱۶۰۰
Hyundai Gets ۱۰ ۷۵ ۱۳۰ ۱۹۰۰
Honda Civic ۲۰ ۱۷۰ ۲۶۰ ۴۰۰۰
Honda Stream ۱۵ ۱۲۰ ۱۸۰ ۲۹۰۰
Kia Naza Rai ۱۵ ۱۲۰ ۱۸۰ ۲۹۰۰
Kia Optima ۱۵ ۱۱۰ ۱۷۰ ۲۷۰۰
Proton Perdana ۱۵ ۱۱۰ ۱۷۰ ۲۷۰۰
Satria Neo ۱۰ ۷۵ ۱۳۰ ۱۸۰۰

 

سیستم حمل و نقل و رفت و آمد در مالزی

سیستم حمل و نقل در مالزی شامل: خطوط هوایی بین المللی و خطوط هوایی داخلی و راههای زمینی داخلی و ناوگان حمل نقل عمومی و پیشرفته ، تاکسی ، اتوبوس و قطارها و مترو و مونوریل می باشد. سیستم رانندگی در مالزی با فرمان راست و مانند انگلستان می باشد.

اتوبوس و تاكسى براى سفرهاى درون شهرى بهترين وسيله نقليه به حساب مى‏آيند. كه نرخ اتوبوس از ۸۰ سنت شروع مى‏شود و نسبت به مسافت پول بيشترى پرداخت مى‏شود و تاكسى ها همگی مجهز به سيستم کیلومترشمار هستند ولی معمولا از آن استفاده نمی کنند که در هنگام سوار شدن باید با راننده هزینه را مشخص کنید و یا از او بخواهید از کیلومتر شمار استفاده کند. براى سفرهاى بيرون شهرى معمولا از مترو و قطار استفاده می شود.

 شبکه حمل و نقل داخلی مالزی

هواپیمایی مالزی دارای یک شبکه داخلی گسترده با بیش از ۳۶ مقصد محلی را می باشد. منقطه بندرگاهی اصلی دریایی بندر کلانگ است که در ۵۰ کیلومتری کوالالامپور واقع شده است. مالزی از طریق راه آهن و جاده نیز از سنگاپور و تایلند قابل دسترسی است.

خدمات تاکسی تلفنی در شهر کوالالامپور کشور مالزی و حومه

در زیر فهرست تعدادی از خدمات تاکسی تلفنی در کوالالامپور و حومه ارائه می گردد:

Public Cab: 03 – ۶۲۵۰۲۰۲۰

Wira Cab: 03 – ۲۱۴۴۳۶۳۰

Tele Cab: 03- 40421019

Tele Taxi: 03- 92211019

Super Cab: 03 – ۲۰۹۵ ۳۳۹۹

Sunlight: 03- 90575757

Airport Limo: 03 – ۹۲۲۳۸۰۸۰

Outstation Taxi ( Puduraya ): 03- 20780213

 گواهینامه رانندگی در مالزی

رانندگی در مالزی بدون داشتن گواهینامه کار بسیار خطرناکی است واز طرفی گرفتن گواهینامه دراین کشور بسیار ساده است . فقط کافی است مدارک مورد نظر را به اداره  JPJ در  Kuala Lumpur برده و در عرض چند دقیقه گواهینامه رانندگی مالزیایی دریافت دارید.

مدارک لازم :

 1. اصل گواهینامه رانندگی ایران
 2. ترجمه انگلیسی برابر با اصل گواهینامه رانندگی ایران
 3. یک قطعه عکس ۴*۳
 4. فتوکپی صفحات آخرین ویزا که پیش از سه ماه اعتبار داشته باشد.
 5. ۳۰ رینگیت برای هرسال گواهینامه رانندگی و برای سه سال گواهینامه رانندگی شما باید ۹۰ رینگیت پرداخت کنید.

 

خودروسازی کشور مالزی

پرودوا کلیسا (Perodua Kelisa) خودرویی است که در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۷تولید شده‌است.این خودرو در کلاس خودرو شهری قرار گرفته، ‌است.

پرودوآ کنسیل (Perodua Kancil) خودرویی است که در سال‌های ۱۹۹۴–۲۰۰۹ توسط شرکت مالزیایی پرودوآ تولید شده‌است.

پرودوآ کناری (Perodua Kenari) خودرویی است که از سال ۲۰۰۰ تاکنون توسط شرکت مالزیایی پرودوآ تولید شده‌است.

پرودوآ آلزا (Perodua Alza) خودرویی است که از سال ۲۰۰۹ تا کنون توسط شرکت مالزیایی پرودوآ تولید شده‌است.

پرودوآ به معنی دومین تولیدکننده خصوصی محدود خودرو (به مالایی PERusahaan Otomobil KeDUA Sendirian Berhad) پس از پروتون دومین تولیدکننده بزرگ خودرو در مالزی است.
پروجه ویوا (Perodua Viva) خودرویی است که از سال ۲۰۰۷–کنون تولید شده‌است.

پروتون پوترا (Proton Putra) خودرویی است که در سال‌های ۱۹۹۵–۲۰۰۰تولید شده‌است.

پروتون پرسونا (Proton Persona) خودرویی است که در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰تولید شده‌است.

پروتون پردانا (Proton Perdana) خودرویی است که در سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۰تولید شده‌است.

پروتون ویرا (Proton Wira) خودرویی است که از سال ۱۹۹۳ تا کنون توسط شرکت مالزیایی پروتون تولید شده‌است. طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور جلو بوده وزن آن در حالت طبیعی ۹۸۰ کیلوگرم (۲٬۱۶۱ پوند) است. سیستم جعبه‌دندهٔ آن ۴ دنده به دو صورت خودکار و دستی است.

پروتون واجا (Proton Waja) خودرویی است که از سال ۲۰۰۰–کنون تولید شده‌است.

پروتون ساوی (Proton Savvy) خودرویی است که از سال ۲۰۰۵ تا کنون تولید شده‌است.

پروتون حماسه (Proton Saga) خودرویی است که از سال ۱۹۸۵–کنون تولید شده‌است. طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور جلو بوده ‌است.

پروتون جورا (Proton Juara) خودرویی است که در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳تولید شده‌است.

پروتون جن-۲ (Proton Gen-2) خودرویی است که از سال ۲۰۰۴–کنون در پراک و مالزی تولید شده‌است.

پروتون آرنا (Proton Arena) خودرویی است که از سال ۲۰۰۲ تا کنون تولید شده‌است.

پروتون به معنی صنایع خودروسازی ملی مالزی (به مالایی PeRusahaan OTOmobil Nasional) می‌باشد این شرکت در سال ۱۹۸۳ به دستور دکتر مهاتیر محمد نخست وزیر اسبق مالزی تاسیس شد. سهام این شرکت در بازار بورس مالزی می‌باشد.

 

دیدنی های مالزی

دیدنی های مالزی

دیدنی های مالزی

 

پورتا دو سانتیاگو (افاموسا)

این اثر تاریخی برجسته در مالاکا یک قلعه نظامی بوده است. این قلعه را آلفونس آۀبوکورک افسر معروف نیروی دریایی پرتغال در سال ۱۵۱۱ ساخت.

طی تهاجمات نیروهای هلندی در سال ۱۶۴۱ خسارتهای زیادی به این مکان وارد شد. سپس در سال ۱۸۰۸ به همت یک صاحب منصب انگلیسی به نام سیر استامفورد رافلز بقایای این قلعه که در حال حاضر به (افاموسا”) معروف است، بازسای و نگهداری شد. ورود رایگان است. تلفن: ۲۸۸۳۵۹۹-۶٫

سواری با تریشو راه جالبی برای بازدید از مناطق تاریخی ماکالا

 

تور لنکاوی

به یکی از پرچالش ترین مسابقات دوچرخه سواری هوایی منطقه اطلاق می گردد.

شما می توانید در این مسابقات، رقابت بین قویترین دوچرخه سواران جهان را تماشا کنید.

 

آزمون بین المللی مرد آهنین لنکاوی

جهت سنجش توان بدنی و معنوی افراد طراحی شده است. بیایید در این آزمون که بهترین مسابقه طاقت و تحمل در سطح دنیاست شرکت کنید.

از جمله مسابقات این آزمون شنا کردن به مسافت ۸/۳ کیلومتر و دوچرخه سواری به مسافت ۲/۱۸۰ کیلومتر و مسابقه دو به مسافت ۲/۴۲ کیلومتر می باشد.

 

تامان بوایا

تامان بوایا یا زیستگاه تمساحها در کوبانگ باداک در حدود ۳۲ کیلومتری کوا قرار دارد. در اینجا بیش از ۱۰۰۰ کروکودیل از انواع مختلف دیده می شود.

شما می توانید تمساحها و آموزش دهندگان آنها را در اینجا ببینید و از آنها در حالی عکس بگیرید که مربیان مشغول غذا دادن به این حیوانات وحشتناک می باشند و یا با آنها بازی می کنند.

 

دهکده شرقی

این دهکده مشرف بر چشم اندازی زیبا از خلیج بورائو می باشد و دهکده ای است که از حیث بازاری. فرهنگی و پخت و خوراک در منطقه منحصر به فرد است. اینجا را اختصاصاً برای عرضه کالاهای بدون عوارض گمرکی ساخته اند. در دهکده شرقی بسیاری از رستورانها را می توانید ببینید که بنا و حال و هوای آنها تاریخ مستعمراتی مشرق زمین را بازگو می کنند.

کوتا محصوری

یک جایگاه مشخص با تاریخچه و حکایات خاص خویش است که نسل به نسل در این جزیره نقل شده است. این مکان در ۱۲ کیلومتری کوا واقع است. اینجا را به یاد دختری زیبا ساخته اند که به ناحق به ارتکاب عمل خلاف اخلاق متهم شده بود. یک داستان قدیمی در بین مردم می گوید که خون سرازیر شده از بدن این دختر به نشانه بی گناهی وی سفید رنگ بود.

 

کریستال لنکاوی

در جاده کیساپ در ۵ کیلومتری شمال شهر کوا و حدود ۲۰ کیلومتری فرودگاه قرار دارد. این مکان مجموعه منحصر به فرد و دل انگیزی از تولیدات بلوری را ارائه می دهد. دیدارکنندگان در اینجا مجموعه ای بزرگ از محصولات ساخته شده از کریستال که برای همه نوع مراسم مناسب اند، می بینند.

 

آتماعلم

این مکان دهکده هنرهای اصیل لنکاوی است. در بیدانگ ماتسیرات قرار دارد و به خوبی هنر و فرهنگ مالزی را به نمایش می گذارد. در اینجا از افراد و گروهها برای مشارکت در کارگاه هنر باتیک (نقاشی و چاپ هنری بر روی پارچه) استقبال می شود.

 

آیارهانگات

دهکده که در مساحت چهار جریب ساخته شده، حدود ۱۴ کیلومتر از سمت شمال غربی با کوا فاصله دارد. این مجتمع مدرن پیرامون سه فواره ساخته شده است. این فواره ها در سه سطح قرار دارند و اعتقاد بر این است که در اصل چشمه هایی هستند با آبهای گرم معدنی با خاصیت شفابخش.

 

کوا

کوا شهر اصلی لنکاوی در جنوب شرقی این جزیره واقع است. در این شهر لنگرگاهی هست که قایقهایش شما به جزایر مجاور می برد. نام کوا در زبان مالایایی به معنای سوپ گوشت با ادویه است.

 

لنکاوی

لنکاوی مجموعه ای متشکل از ۹۹ جزیره استوایی است که در ساحل شمال غربی شبه جزیره مالزی قرار دارد. این مجمع الجزایر حدود ۳۰ کیلومتر از کوالا قدح و ۵۱ کیلومتر از کوالا پرلیس در سرزمین اصلی مالزی فاصله دارد.

 

معبد باتوکیا در مالزی

باتو کیو نام معبدی در ۱۳ کیلومتری شمال شهر کوالالامپور در کشور مالزی است. این معبد به دلیل نزدیکی به تپه‌ها و مجموعه غارهای اطرافش و نزدیکی به رودخانه باتو که در پشت این تپه واقع شده‌است، به معبد غارهای باتو شهرت دارد.

 

مزرعه پروانه

این مزرعه محل نگهداری ۲۰۰ نوع پروانه است که بعضی از آنها مثل راجا بروک و برد وینگ بسیار کمیاب اند. بازدید کنندگان همچنین می توانند از مجموعه ای شامل ۴۰۰ نوع حشره جمع آوری شده دیدن کنند.

میدان پرتغالی ها

این میدان در میان محل اقامت پرتغالی ها در ۳ کیلومتری شهر قرار دارد و در اواخر سال ۱۹۸۰ ساخته شده است. طرح این میدان را یک پرتغالی به نام مرکادو داده است.

 

تان جانگ توان

تان جانگ توان غربی ترین نقطه شبه جزیره مالزی است. این مکان را قبلاً به نام دماغه راچادو می شناختند.

 

شهرک کابوی افاموسا

این شهرک  کابوی مسافران را به زمان قدیم غرب وحشی می برد. در اینجا می توان جوانان گاوچران دختر و پسر را در حال سوارکاری و اجرای ترانه های محلی و نمایش های دیگری دید.

 

گردش با ماشین در میان حیوانات افاموسا

گردش در میان حیوانات آزاد در طبیعت با خودروهای سفاری، بسیار شگفت انگیز است.

در اینجا صدها حیوان از سرتاسر کشور نگهداری می شوند.

 

جنگل تفریحی آبرکرو

در این جنگل امکانات تفریحی مانند جنگل پیمایی، پیاده روی، دو، چادر زنی و قایق سواری و سرگرمی های جالب درشکه سواری، تریشا سواری (وسیله ای دارای ۳ چرخ که در جنوب شرقی آسیا برای حمل مسافر استفاده می شود) برای توریست ها در نظر گرفته شده است.

 

آسیای کوچک

پارکی بی نظیر و پر تنوع است که در آن شکل معماری و عناصر فرهنگی چندین کشور آسیایی در معرض نمایش گذاشته شده است.

 

مالزی کوچک

در مجموعه ساخته و پرداخته شده مالزی کوچک، ۱۳ نوع خانه اصیل و سنتی مالزی وجود دارد که به وسیله استادانی ماهر ساخته شده اند.

آیر کرو

در حدود ۵۱ کیلومتری شرق مالاکا و به فاصله چند دقیقه ای از آیر کرو تول پلازا توریست های زیادی به چشم می خورند که در یک محوطه جنگلی بزرگ به نام ایر کرو، لم داده اند.

 

خانه سنتی مالاکا

این خانه بر روی ۱۲ تا ۶۱ ستون اصلی با طول ۲ متر قرار گرفته است. پله های کاشی با طرح گل یکی از جالب ترین قسمت های این خانه سنتی است که طرح آن برگذشته از مدل بابا- نیونا بوده است. خانه های قدیمی مالاکا هنوز در قسمتهای حومه ای شهر دیده می شود که مشهورترین آنها محله بوکیت پالا است.

 

نمایش و تفریح نور و صدا

برای کسب اطلاع از تاریخ مالاکا بهترین روش دیدن شوی صدا و نور و موسیقی در داتاران پهلوان در بندر هیلیر است.

چاه هانگ توا

این چاه در کامپونگ دویانگ، محلی که هانگ توا متولد شد و دوران کودکی اش را همراه با چهار دوست نزدیک خود در آنجا سپری کرد واقع شده است.

 

چاه هنگ لی پو

این چاه را همان هنگ لی پو ساختند که تنها منبع آب در طی خشک سالیهای بزرگ بود. بعدها هلندی ها دور آن چاه را برای استفاده شخصی خود دیوار کشیدند و امروزه این چاه بنام چاه آرزو معروف شده است.

 

باکیت سینا

نام این تپه به معنای تپه چینی ها می باشد. این تپه محل اسکان خدم و حشم شاهزاده هنگ لی پو بوده است که همراه وی وارد مالاکا شدند.

قلعه جان

این قلعه در ۳ کیلومتری شهر بر روی تپه جان واقع شده است. این قلعه در اصل یک کلیسای خصوصی پرتغالی ها بوده و به جان که از فرقه باپیست بود پیشکش شد. بنای آن در اواخر قرن هجدهم ساخته شد.

استاد هویز

یکی از اماکن بزرگ و مهم مالاکا استاد هویز است که محل اقامت صاحب منصبان دولتی هلند و افسرانشان بوده و در سال ۱۶۵۰ ساخته شده است و از قدیمی ترین بناهای هلندی در شرق می باشد.

مناطق توریستی مالزی

مناطق توریستی مالزی

مناطق توریستی مالزی

 

منطقه توریستی گنتینگ مالزی

به اقامتگاههای تفریحی مالزی در ارتفاعات خنک خوش آمدید. این اماکن در رشته کوه های اصل شبه جزیره مالزی و ایالتهای صباح و ساراواک در شرق مالزی واقع شده اند. این اقامتگاههای تفریحی که در ارتفاعات مسحور کننده واقع شده اند. یک منبع شادابی دوباره برای افرادی است که در پی استراحت در مناطق استوایی با آب و هوای گرم هستند.

ارتفاعات مالزی با درجه حرارت میانگین ۱۶ الی ۲۱ درجه سانتیگراد مناطق پهناور باز و سرسبز، هوای پاک کوهستان و گیاهان و جانوران شگفت انگیز خود را به شما عرضه می دارد.

بودن در ارتفاعات گنتینگ را که شهری مسحور کننده در میان ابرها است، تجربه کنید، یا به کلبه ای دنج و آرام در فریزرز هیل بروید، تا دریابید که هر یک از این ارتفاعات مقصدی منحصر به فرد با ویژگیهای خاص خود می باشد. به پنانگ هیل افسونگر بروید و یا از بوکیت لاروت آرامش بخش به سوی شمال بالا روید. در ایالت پاهانگ ارتفاعات مسحور کننده کامرون و بوکیت تینگی زندگی بخش قرار دارند. در آن سوی دریای چین جنوبی در جزیره خوش منظره برونتو، پارک کینابولو با مرکز میراث جهانی واقع شده است.

اگر در پی ساعتهای متمادی هیجان در بلندی خوش آب و هوا هستید شهر خوش منظر تفریحی گنتینگ در مناطق مرتفع مالزی شما را به خود فرا می خواند. این بلندیها در ۱۸۰۰ متری سطح دریا و با فاصله یک ساعت رانندگی از پایتخت مالزی شهر کوالالامپور واقع است. این تفریحگاه به خاطر ترکیبی از جاذبه های آرامش بخش و مهیج آن، در بین مردم محلی و بازدیدکنندگان خارجی محبوبیت دارد.

همان طور که به سفر خود از دامنه گنتینگ به سوی بلندیها و قله آن ادامه می دهید، ضرب آهنگ زندگی سرعت می یابد. شهرک ساده گوتونگ جایا و اقامتگاه آرام آوانا گنتینگ جای خود را به فضای پر تحرک تفرجگاه بین المللی در ارتفاعات می دهند.

 

منطقه توریستی فریزرزهیل مالزی

در میان جنگلهای استوایی پاهانگ دهکده کوچک فریزرزهیل قرار گرفته است. در ۱۵۲۴ متری سطح دریا این اقامتگاه بهشت طبیعت دوستان است. این مکان انواع بی شماری از گیاهان، پرندگان و حیوانات را در خود پرورش داده است. این اقامتگاه در بین افرادی که به فعالیتهای طبیعی سبکتر همانند پیاده روی تماشای پرندگان، اسب سواری، ماهیگیری و چادر زدن در هوای آزاد علاقه مندند، محبوبیت دارد.

 

 

منطقه توریستی بوکیت لاروت مالزی

بوکیت لاروت کوچکترین تفرجگاه کوهستانی مالزی است که در بالای تایپینگ قرار گرفته است و به خاطر باغهای دریاچه ای خود معروفیت دارد. جاذبه منحصر به فرد این تفرجگاه طبیعت بکر آن است که دست نخورده گذاشته شده است تا بطور طبیعی گسترش یابد.

به سال ۱۹۱۰ به عنوان منطقه جنگلی تحت حفاظت دائمی قرار گرفت. جنگلهای کوهستانی دست نخورده آن مالامال از پرندگان است و سنجابها و میمونهای دراز دست آزادانه در حرکتند. این تفرجگاه به طور خاص در بین طبیعت دوستان، پرنده دوستان و کسانی که به دنبال آرامش دور از شهر هستند محبوبیت دارد.

بوکیت لاروت در ارتفاع ۱۲۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است که قبلاً به ماکسول هیل شهرت داشت. این اسم از نام یک انگلیسی ساکن منطقه پراک به اسم آقای جورج ماکسول گرفته شده است. وی محلی ییلاقی را در اینجا ۱۰۰ سال پیش برای مقامات استعماری به منظور فرار از آب و هوای مرطوب دامنه احداث کرد. زمانی که فضای سبز خارق العاده، درختان کهن و دریاچه های آرام آنرا مشاهده کنید درخواهید یافت که چرا ماکسول این تپه را انتخاب کرد. پیش از آنکه به تپه صعود کنید دیدار از جاذبه های تایپینگ را انتخاب کرد. پیش از آنکه به تپه صعود کنید دیدار از جاذبه های تایپینگ از قبیل باغ وحش و گردش شبانه، مراسم جنگ، موزه و باغهای دریاچه ای، بسیار ارزشمند است.

 

منطقه توریستی پنانگ هیل مالزی

با عبور از کانال مالاکا به پنانگ هیل خواهید رسید. این محل در جزیره پنانگ واقع شده است. مسیرهای طبیعت افسونگر این مکان را بپیمائید.

از میان درختان سر به فلک کشیده ۳۰ متری عبور کنید. و مناظر زیبای این جزیره را بستائید.

قدیمی ترین تفرجگاه مالزی در ۸۰۰ متری سطح دریا و در بخش شمالی این جزیره واقع شده است. علاوه بر هوای خنک و پاک و ویژگی های تاریخی و محیطی این محل، این تفرجگاه دیدنیهای بسیاری را به شما تقدیم می کند.

در دامنه تپه، راه آهن پنانگ هیل قرار گرفته است. این راه آهن از قدیمی ترین سیستمهای نقاله ای جهان به شمار می رود که به سال ۱۸۹۷ ساخته شده. اما از سال ۱۹۲۳ بکار گرفته شد. این راه آهن دارای حدوداً ۲۰۰۷  متر خط آهن است که تا ارتفاع ۷۱۰ متری سطح دریا بالا می رود. سواری لذت بخش آن ۳۰ دقیقه به طور میانجامد و مسافران در میانه راه باید قطار را تعویض کنند. در مسیرتان به سمت بالا می توانید خانه های پراکنده و پوشش گیاهی انبوه و میمونهای ماکاکو را مشاهده نمائید.

زمانی که به قله رسیدید دورنمای خارق العاده جزیره پنانگ خستگی را از تن شما در می آورد. در روزهای آفتابی، تمامی نیمه شرقی جزیره و سرزمین مرکزی و همچنین مسیرهای مالاکا قابل رویت است. در قله یک غذاخوری دکه های میوه و سوغات و یک هتل را می یابید. قطار نقاله ای اولیه نیز در آنجا به تماشا گذاشته شده است.

 

منطقه توریستی بوکیت تینگی

با یک ساعت رانندگی از کولالامپور به تفرجگاه بوکیت تینگی با وسعت ۱۶۰۰۰ هکتار تپه های جنگلهای بارانی استوایی، خواهید رسید. در این محل تفرجگاه منحصر بفردی را خواهید یافت که جوهره فرهنگهای گوناگون دنیا را در یک جا جمع کرده است. در نزدیکی این محل اقامتگاههای دیگری از قبیل اقامتگاه خلیج سلسا هیل هومز و جاندا بالیک وجود دارد که در آن توسعه خانه سازی صورت می گیرد.

با بودن در محیط تفریحگاه بوکیت تینگی که به سبک دهکده آلساس فرانسه مربوط به قرن ۱۸ ساخته شده است. یا زین که از دهکده ژاپنی الهام گرفته است. شما می توانید از اقامتگاههای تفریحی جالبی که برای شما مهیا شده است، لذت ببرید. کولمار تروپیکال، در ۸۰۰ متری سطح دریا واقع شده است و انسان تشابه معماری آن را به معماری اروپایی احساس می کند. اطاقهای آن با سلیقه تزیین شده است و اطراف میدان کلمار را احاطه کرده است. غذاخوریهای در هوای آزاد در این مکان وجود دارد و مراسم خیابانی در این میدان سنگفرش شده انجام می گیرد. چاه آرزوها و یک ساعت زنگدار و برج دیده بانی به حال و هوای فرانسوی این میدان افزوده است.

 

 

منطقه توریستی کینابالو

در جزیره پوشیده از جنگلهای بارانی برونئی شما پارک کینابالو، مکان تاریخی باقی مانده از جنگ جهانی اول در مالزی و بلندترین قله آسیای جنوب شرقی کینابالو را خواهید یافت. در میان گیاهان و جانوران کمیاب و آبشارهای دیدنی که گویا آبشارهایی از بهشت هستند به گردش بگردازید. از دیدن گلهای عظیم الجثه و موجودات شب رو فراوان تا پیاده روی در کوره راهی که از میان جنگل بکر و دست نخورده می گذرد تا قله های مه آلود که از ابرها عبور می کند و تماشای طلوع بی بدیل آفتاب همه و همه ماجراهایی است که هرگز فراموش نخواهید کرد.

در سفر دو ساعته پر منظره از کوتا کینابالو مرکز ایالت صباح. پارک کینابالو واقع شده که پناهگاه محبوبی برای فرار از سر و صدای زندگی شهری است. این پارک با وسعت ۷۵۴ کیلومتر مربع چهار منطقه آب و هوای متفاوت را در بر می گیرد و همچنین در برگیرنده یکی از غنی ترین مجموعه های گل و گیاهی دنیا می باشد.

کوهستان عظیم ۴۰۹۵ متری کینابالو مهمترین جاذبه این پارک می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

17 − 13 =

فهرست