GRE چیست؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اصطلاحات تحصیلی
  4. chevron_right
  5. GRE چیست؟

GRE چیست؟

آزمون جی آر ای یا همان GRE مخفف عبارت Graduate Records Examination می‌باشد. هدف آن سنجش توانایی‌ها و معلومات فارغ التحصیلان می‌باشد. این آزمون معمولاً برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی مورد نیاز است. دانشگاه‌های آمریکایی و کاناداییمعمولاً داشتن نمرهٔ بالا در این آزمون را یکی از شرایط پذیرش به مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا قرار می‌دهند. مبلغ ثبت نام این آزمون ۱۹۵$ است.

این آزمون دارای ۳ قسمت درک واژگان (verbal section)، ریاضیات (quantitative section)و قسمت نوشتاری تحلیلی (analytical writing section) می‌باشد.

سؤالات مربوط به آزمون ریاضی شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی است که در ۳۵ دقیقه باید پاسخ داده شود، نمره این بخش بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود.

سوالات بخش درک واژگان شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی است که باید در ۳۰ دقیقه پاسخ داده شود. نمره این بخش نیز بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود.

قسمت نوشتاری تحلیلی شامل نوشتن ۲ انشا می‌باشد که هرکدام دارای ۳۰ دقیقه زمان است. نمره این بخش از ۶ محاسبه می‌شود.

 

این امتحان بر خلاف TOEFL برای تمامی داوطلبان ، خواه خارجی و خواه آمریکایی ، طراحی شده است و این موضوع آن را به برای داوطلبان خارجی تا حدی دشوار می سازد. GRE  در دو شکل عمومی و تخصصی برگزار می شود.  GRE عمومی از سه بخش تشکیل شده است :

۱- بخش ریاضی که توانایی های محاسباتی و کمی داوطلبان را ارزیابی می کند.سطح این بخش در سطح ریاضیات سال دوم دبیرستان ایران است و با کمی دقت می توان از آن نمره بسیار خوب دریافت کرد.

۲- بخش زبان که مربوط به  توانایی های درک و کاربرد زبان انگیسی است. این بخش دشوار بوده و به داشتن دامنه وسیع واژه های انگیسی ، خواندن و درک سریع متون نسبتا دشوار انگلیسی و توانایی های منطقی بالا احتیاج دارد.

۳- بخش نوشتاری: این بخش شامل نوشتن یک مقاله کوتاه در مورد موضوع مطرح شده در سر امتحان است. این بخش توانایی استدلال منطقی و قدرت انتقال موضوع به خواننده را آزمایش می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این امتحان به این آدرس که آدرس رسمی بنیاد برگزارکننده آن است مراجعه کنید.

 

میزان اهمیت نمره امتحان GRE  بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر متفاوت است. در مورد رشته های مهندسی ، به عنوان یک قانون سرانگشتی اهمیت نمره این امتحان برای دانشگاه های طراز اول و همچنین دانشگاه های با رتبه پایین تا حدی کمتر از دانشگاههای با رتبه های متوسط است. معمولا نمره بخش verbal ایرانیان به شکل قابل توجهی از متقاضیان کشورهای دیگر مانند هند و چین پایین تر است. هر چند که نمره verbal به طور مستقیم ممکن است تا ثیری در پذیرش نداشته باشد ، ولی نمره بسیار پایین این بخش تاثیر روانی منفی می گذارد. با کمی تمرین و تلاش در فهمیدن منطق حاکم بر سوالات این بخش ، می توان نمره در حدود ۵۰۰ دریافت کرد که این نمره برای رشته های مهندسی نمره بهینه است. تلاش برای گرفتن نمره بالاتر از این هم چندان موردی ندارد. چرا که اثر آن در همین حدود نمره اشباع می شود.

 

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × دو =

فهرست